„Mám zajímavou příležitost naučit se kombinovat vědu a výzkum takzvaně zevnitř, tedy pohledem laboratoře, měření či výzkumu, a zvnějšku, tedy z hlediska efektivního řízení vědy a výzkumu,“ říká Elizaveta Watzlová, posluchačka studijního oboru Management vědy na Filozofické fakultě Univerzity Palackého.
Absolventka magisterského studia makromolekulární a fyzikální chemie Elizaveta Watzlová, nyní členka výzkumné skupiny odpadového hospodářství a udržitelných technologií Ústavu chemických procesů Akademie věd České republiky, vidí perspektivu ve studiu oboru Management vědy na FF UP především v synchronizaci vědecké práce s prací manažerky.
„Dnešní odborná činnost není prací jednotlivce, vždycky jde o práci v týmu. To byl i důvod, proč jsem začala přemýšlet o tom, jak svou odbornost v chemii rozšířit a skloubit s činností v týmu. Studium managementu vědy na FF UP považuji proto za zajímavou příležitost. Kombinace pohledu na odbornou činnost z úrovně laboratoře, ověření hypotéz a řízení pracovních činností spolupracovníků je to, co považuji za přínosné. Práce v týmu je způsob posouvající poznání k inovacím ve společnosti i ve vědě. Jinými slovy: budu-li schopna propojit své znalosti a dovednosti z laboratoří s nabízenými příležitostmi, zakázkami, projekty, tedy managementem, bude to ve výsledku přínos nejen pro mě, ale i pro mého zaměstnavatele,“ shrnuje studentka oboru Management vědy.
Management vědy – navazující magisterský studijní program na FF UP. Studium probíhá v kombinované formě. Více o oboru zde.
Přestože se již během své práce účastnila řešení projektů, a to jak v soukromé, tak i v akademické sféře, studium na Filozofické fakultě UP vnímá jako velmi obohacující. Za přínosné považuje přednášky a workshopy lidí z jiných oborů a specializací i zajímavá setkání, jež nabízejí výměnu informací a zkušeností.
„V současné době se podílím na řešení několika technologických projektů v oboru energetiky a s tím související ochrany životního prostředí a recyklace prvků vzácných zemin a lanthanoidů. Co je vlastně management? Podle mého názoru je to obor nebo nauka o práci s lidmi. Obor Management vědy pak v sobě kombinuje jak odbornou činnost, tedy vědu, tak spolupráci s lidmi,“ dodává mladá žena, která žije v Praze více než desetiletí, domov má však v západoukrajinském městě Chmelnický.
Specialistkou v oblasti chemických věd touží být už od páté třídy základní školy. Magisterské studium oboru Fyzikální chemie absolvovala na ruské Tverské statní univerzitě v Tvery, nostrifikaci diplomu pak získala na pražské VŠCHT. Je také absolventkou desetiměsíční UNESCO/IUPAC stáže v Akademii věd ČR v Praze. Působila jako vědeckovýzkumná pracovnice ve státních výzkumných organizacích resortu zemědělství i jako zástupkyně vedoucího laboratoře na pozici chemik-analytik v soukromé sféře. Několik let byla také doktorandkou na Matematicko-fyzikální fakultě UK v Praze, kde se zabývala vlastnostmi vodivých polymerů a jejich derivátů. Z rodinných důvodů však doktorandské studium nedokončila. Českou státní příslušnost získala v roce 2022.
„Čas běží velmi rychle a životní podmínky se mění. Nechci usnout na vavřínech a vedle studia Managementu vědy na Filozofické fakultě UP jsem se nedávno rozhodla, že se o doktorát pokusím znovu. Nyní se v něm věnuji retenčním schopnostem půdy pro vodu ve vztahu k různým způsobům zpracování půdy a hnojení. Management vědy je pro mě velmi zajímavý a přínosný. Jsem nadšená ze setkání s experty různých sfér výzkumu, z workshopů i seminářů, jež vedou lidé, s nimiž mám i hodně oborově společného,“ doplňuje Elizaveta Watzlová, pro niž je vedle vědy zásadní i rodinný život. Většinu ze svého času totiž věnuje svým malým dcerám.
„Tak jako mnohé jiné ženy se i já snažím tak nějak kombinovat všechno. Jsem máma dvou dcer, v práci jsem chemička, analytička a taky jsem studentka, pro niž je relaxací běh. Mám ráda i klasickou hudbu a divadlo. A životní motto? To vznikne, až bude započaté dokončeno, zážitky setříděny a vznikne čas na ohlédnutí. Zatím mám cíl jediný: úspěšně dostudovat.“