Informovanost a komunikace často předcházejí nedorozuměním. Filozofická fakulta nově vytvořila jednoduchý a transparentní manuál, jehož prostřednictvím nabízí své akademické veřejnosti rychlejší orientaci v pomoci při zjištění případného rizikového chování. Manuál je dostupný na hlavní stránce webu fakulty, v záložce s názvem Fakulta jako prostor bezpečí.
Vedení filozofické fakulty se zavázalo k tomu, že bude posilovat opory, které zaručují rovný a spravedlivý přístup ve chvílích sporů či podezření na rizikové jednání. Tento závazek platí ve všech variantách vzájemných vztahů, tedy mezi studenty navzájem, posluchači a vyučujícími, platí i pro vztahy k administrativě či reprezentaci fakulty.
„Využiji všech systémových možností ke zvýšení komfortu a pocitu důvěry u všech našich studentů i zaměstnanců. Fakulta je má vypracovány nadstandardně. Důležitá je přitom dobrá informovanost a komunikace, které nově vytvořený manuál podporuje. Ve zkratce: jde o návod, jak konkrétní typy rizikových situací řešit, a o adresář osob a institucí, které mají být nápomocny,“ uvedl Jan Stejskal, děkan FF UP. Zdůraznil přitom, že základem bezpečného prostoru musí být vždy vzájemný respekt. „Na něm chceme stavět především,“ dodal.
Zmiňovaný návod vznikl po řadě diskuzí. Z nich vyplynulo, že i když se mezi studenty často o problémech hovoří, ne vždy se však ví, jak se k situaci postavit. Ne vždy dotyční využijí komplexního a kvalifikovaného aparátu, který má fakulta k řešení rizikových situací nastavený. Vytvořený manuál je tak jakousi pomůckou v orientaci možné pomoci. Najdete ho zde.