Umělecké centrum UP bude od čtvrtka až do neděle patřit 21. ročníku přehlídky filmové animace a současného umění PAF Olomouc. Po dvou online ročnících a jednom jarním vydání se akce vrací do prostor Konviktu a návštěvníci se mohou těšit na pestrou nabídku nejrůznějších uměleckých formátů, které se odehrají i na různých místech Olomouce.
Festival se letos ponese v duchu faustovské legendy a několik desítek umělců z různých zemí se společně s diváky pokusí nalézt odpovědi na její odkaz v dnešním světě. Součástí faustovského mýtu je metamorfóza, změna fyzického, psychického a duševního stavu jedince a společnosti. Právě tato proměna provází všechny hudební a vizuální performance, výstavy, projekce a workshopy, které PAF nabízí.
Filmy, videa, pohyblivé obrazy
Na programu bude například zpověď lidského druhu Everything But the World amerického kolektivu DIS, poslední opus Jana Švankmajera Kunstkamera, předpremiéra filmu Víta Pancíře NIC VÍC nebo nomádská pohádka Johna Akomfraha Last Angel of History. Francouzská kurátorka Anne Duffau pro festival připravila čtyři pásma s faustovskou linkou vztahující se k tématům mytologie nebo zaprodání se.
Filmové performance, audiovizuální laboratoře a site specific projekty
Významnou část programu tvoří festivalem nově produkovaná audiovizuální díla tuzemských i zahraničních umělců. I letos je jich v programu hned několik, například Rebecca Salvadori, umělkyně a filmařka, která se zaměřuje na práci s videem. Již více než deset let tvoří série portrétů hudebníků a umělců, v nichž zkoumá konkrétní ekologii vztahů, jež se prolíná londýnskou undergroundovou hudební kulturou. Na PAF Olomouc 2022 představí nový site specific projekt Messengers.
Do Olomouce se vrátí i belgický hudebník a performer Billy Bultheel, který během online ročníku PAF Home vytvořil unikátní intermediální počin The Minutes of Olomouc. Letos spolu s Alexandrem Iezzim a dalšími umělci představí vizuálně sonickou hudební performanci 33 plugged 002.
Herní program a herní kancelář
Herní program letošního ročníku nabídne průřez současnou i minulou tvorbou na poli deskových a digitálních her. Během celého festivalu budou mít návštěvníci možnost zahrát si prostorovou hru Kompas Faust. Vhled do československé herní historie nabídne ve své přednášce Miroslav Žák, zakladatel unikátního videoherního archivu Visiongame. Prezentace a komentované hraní představí digitální hru The Gray Man Richarda Harašíma, půjde o tzv. programový experiment, během kterého se účastníci pokusí v mezích tří hodin zmíněnou příběhovou hru dokončit.
Olomouc jako prostor pro umění
Cílem festivalu je přinášet současné umění do neobvyklých prostor veřejného života a tím oživovat místa, která mohou lidem jinak zůstat skryta. Letos proběhne metamorfóza prostor pomocí klasického cyklu AniPromítaček. Na projekce bude možné zajít například kočičí kavárny, Bistré krávy nebo klubu Vertigo. Volně přístupné budou také výstavy ve čtyřech olomouckých galeriích – Vitríně Denisce, Galerii Véčko, Galerii PAF a Galerii XY.
Program pro malé i menší
Pro nejmenší návštěvníky festival přichystal i sérii bezplatných projekcí audiopohádek podcastu Kolíbka, které ve filmovém sále v Konviktu zpříjemní ráno všem rodičům i dětem. Děti se budou moci aktivně zapojit do několika workshopů, například si vytvoří svoji vlastní karetní hru. Blížící se příchod Mikuláše dětem připomene trojice čertovských pásem Čerchmanti podšití, Rohaté pohádky a O Čertovi. Středoškolským studentům festival ve spolupráci s Olomouckým krajem nabídne sérii komentovaných prohlídek výstav, prezentaci o současném vývoji počítačových a deskových her nebo hudební workshop.
Více informací o PAF Olomouc najdete zde.