Na mezinárodní „utkání“ v Turnaji mladých fyziků, které se počátkem července uskuteční v Singapuru, se v tomto týdnu připravovali na přírodovědecké fakultě studenti z opavského Mendelova gymnázia. Vítězové národního kola pod vedením vysokoškolských pedagogů vylepšovali své návrhy pro řešení zadaných úkolů. V soutěži musí gymnazisté prokázat především kreativitu i schopnost své postupy obhájit
„Zadání úloh je vždy velmi vágní, aby umožnilo využití různých přístupů při jejich řešení. Liší se to například od Fyzikální olympiády, kde máte naopak jasně definované úkoly s daným řešením. V Turnaji mladých fyziků nejsou ani tak podstatné znalosti, jako spíše tvůrčí činnost. Je dobré, když účastníci připraví dobrý experiment a dobrou teorii. Tím to ale nekončí. Proti sobě hrají tři týmy. Jeden druhému oponuje a třetí debatu hodnotí. Velmi se to tak blíží vědecké práci,“ uvedl Tomáš Opatrný z katedry optiky.
Se soutěžícími z opavského gymnázia fakulta spolupracuje řadu let. Studenti konzultují své nápady nejen s optiky, ale i s odborníky z katedry experimentální fyziky, Společné laboratoře optiky nebo Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů.
Například gymnazista Jakub Domes považuje tuto spolupráci za klíčovou. „Se zdejšími vyučujícími jsem se bohužel setkal až po našem vítězství v národním kole. Pro mě to je velmi stěžejní, za relativně krátkou dobu jsme v práci velmi pokročili,“ pochvaluje si partnerství mladý student.
Soutěží spolu se svými kamarády žije už od září, kdy byly úkoly zadány. V dubnu tým zvítězil v celostátním kole a od té doby řešení úloh stále vylepšuje. „Já soutěžím poprvé, ale plánuji účast i v příštím roce. Baví mě, že si vlastně můžeme hrát. Jde o to vymyslet řešení úkolu, takže musíme mít nápady. Úkoly jsou celkem mimo rámec našeho učiva ve škole. Součástí zadání je obvykle soubor odkazů na vědecké články, odtud většinou čerpáme. Naším úkolem je sestrojit teoretický model k zadanému problému a následně ho experimentálně ověřit,“ popsal průběh soutěže Domes.
Přiznává, že ve škole měl přírodní vědy vždy rád, ale fyzikou se před soutěží moc nezabýval. „Rozhodně mě teď začala mnohem více bavit. Uvažuji o tom, že bych ji studoval, docela mě přitahuje kvantová fyzika. Ale jistý si ještě nejsem,“ prozradil student druhého ročníku.
Gymnazisté nedočkavě očekávají samotnou soutěž v exotické lokalitě. „Do Singapuru se moc těším. Vedle toho, že mohu poznávat a lépe pochopit některé fyzikální jevy, byla možnost probojovat se do mezinárodního kola velkou motivací, proč jsem se do soutěže zapojil. Přípravě jsem se věnoval hlavně ve volném čase, ale částečně i během vyučování. Naši učitelé nás omluvili z některých hodin, ale učivo jsme stejně museli dohnat. Takže to bylo poměrně složité,“ uvedl další ze soutěžících Tomáš Wolf.
Soutěž v Singapuru se koná od 5. do 11. července.