Další pomyslný výlet za hranice chemie i vědeckého poznání slibuje příští přednáška letošního kurzu Současná chemie. Postará se o ni historik umění a prorektor Univerzity Karlovy v Praze Jan Royt ve středu 21. března v aule přírodovědecké fakulty. Od 14:00 bude hovořit o Bohu a jeho zobrazení v různých náboženských konfesích v průběhu staletí.
Již 13. ročník přednáškového kurzu vede nositel národní ceny Česká hlava Pavel Hobza, který přednášky také moderuje. „Na rozdíl od předchozích ročníků letos záměrně tolik neřešíme chemii. Věda je sice krásná, ale musíme se umět dívat i kolem sebe a hledat odpovědi na různé společenské otázky. Oporu při řešení problémů hledají někteří ve víře, proto jsem pozval pana profesora Royta,“ uvedl profesor Hobza.
Jan Royt se zabývá zejména starším uměním od raně křesťanské epochy až po konec baroka. Hlavní oblastí jeho zájmu je křesťanská ikonografie a středověké malířství. Po revoluci v roce 1989 nastoupil na Ústav pro dějiny umění Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Roku 1997 se habilitoval a v roce 2004 byl jmenován profesorem. Je držitelem Ceny Josefa Krásy, kterou uděluje Uměleckohistorická společnost.
Letos se již v rámci kurzu představil významný český kardiochirurg Jan Pirk a matematik a mecenáš Karel Janeček. Přednášky jsou určené členům akademické obce i veřejnosti.