Interaktivní muzeum vědy Pevnost poznání se letos opět připojí k festivalu Týden mozku Akademie věd České republiky, který se koná od 15. do 21. března 2021. Letošní ročník se uskuteční online a nabídne tradičně řadu přednášek a aktivit pro odborníky i širokou veřejnost.
Tým popularizačního centra Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého natočil ve spolupráci s vysokoškolskou pedagožkou a lektorkou paměti Ivanou Fellnerovou čtyři přednášky, které budou mít premiéru na YouTube v sobotu 20. března v 8 hodin. „Popíšeme vlastnosti neuronu jako základní funkční jednotku nervového systému člověka. Dozvíme se, jak svoje neurony hýčkat, ale také, jak jim neubližovat, abychom co nejvíce zpomalili jejich přirozený úbytek,“ prozradila Ivana Fellnerová.
Přednášející: RNDr. Ivana Fellnerová, Ph.D.
Odborná asistentka na UP, vyučuje obecnou a molekulární biologii, fyziologii, patofyziologii a imunologii. Autorka řady vysokoškolských skript, držitelka ceny děkana Nejlepší pedagog PřF za r. 2015 a 2020.
S natáčením přednášek pomáhali studenti UP, kteří u modelu mozku v expozici Rozum v hrsti názorně ukázali, jak jeho jednotlivé části fungují, a předvedli také interaktivní hry na trénování paměti, které si děti i dospělí mohou vyzkoušet doma. „Budeme si netradičním způsobem povídat o paměti. Vysvětlíme, co to vlastně paměť je, a formou názorných animací si ukážeme, jak jednotlivé druhy paměti fungují a co se s jednotlivými složkami děje, když je mozek zasažen některými nemocemi. A nezapomeneme ani na zábavné testy,“ doplnila lektorka.
Tvorbou online obsahu chce tým Pevnosti poznání zůstat v kontaktu se svými příznivci. „V dynamicky se rozvíjející společnosti se zvyšuje tok informací, které musí náš mozek denně zpracovávat. Často jsme zahlceni spoustou podnětů, z nichž je třeba vybírat ty podstatné a zbytečné informace posílat do zapomnění. Proto jsme rádi, že se můžeme připojit k této zajímavé akci,“ řekl programový ředitel science centra Roman Chvátal.
Týden mozku je festival nejnovějších objevů a trendů ve výzkumu mozku a v neurovědách. Probíhá jako součást Brain Awareness Week (BAW) – celosvětové kampaně na zvýšení povědomí veřejnosti o úspěších a přínosech výzkumu mozku. Tradici Týdne mozku v České republice inicioval a založil český neurovědec profesor Josef Syka v roce 1998.
„V přednáškách budou naši přední odborníci informovat o tom, co nového se událo u nás a ve světě ve výzkumu mozku a jeho onemocnění,“ zve na festival Josef Syka. „Mnozí z nich připojí i aktuální informaci o tom, jak covid-19 ohrožuje činnost našeho mozku a jaké jsou dlouhodobé následky pandemie na naši nervovou a duševní činnost.“
Více informací o Týdnu mozku najdete zde. Přednášky Pevnosti poznání budou dostupné zde.
Popularizační videa Pevnosti poznání v rámci Týdne mozku
Jak (ne)funguje náš mozek
V první části volné mozkové trilogie jsou popsány vlastnosti neuronu jako základní funkční jednotky nervového systému člověka. Dozvíme se, jak svoje neurony hýčkat, ale také jak jim neubližovat, abychom co nejvíce zpomalili jejich přirozený úbytek během života. Zjistíme, co jsou neuronové sítě, a vyzkoušíme si, jak rozdílně jednotlivé části mozku pracují. Na názorných animacích si ukážeme, jak se spolu neurony dorozumívají, jak do jejich „diskuzí“ zasahují např. antidepresiva nebo drogy.
Paměť a jak na ni vyzrát
Ve druhé části si budeme netradičním způsobem povídat o paměti. Řekneme si, co to vlastně paměť je, a formou názorných animací si ukážeme, jak jednotlivé druhy paměti fungují a co se s jednotlivými složkami paměti děje, když je mozek zasažen některými nemocemi. Formou zajímavého experimentu se studenty si ukážeme slabiny naší krátkodobé paměti. S pomocí figurantů si některé užitečné paměťové techniky představíme prakticky.
Mozek dokonalý a chybující
Ve třetí části si náš mozek představíme jako nejúžasnější, nejvýkonnější, ale také nejzáhadnější orgán, který 24 hodin denně přijímá a vyhodnocuje desetitisíce informací, na základě nichž řídí – jako centrální počítač – celé naše tělo. Na drobných experimentech a příkladech zrakových iluzí si pokusíme fyziologicky vysvětlit, proč k rozporu mezi realitou a naším vnímáním vůbec dochází, co je např. Amesova místnost nebo v čem spočívá magičnost pravého úhlu.
Prezentace exponátu mozku
Jaké funkce má mozek, z čeho se skládá a jak jeho části vypadají? V popularizačním videu se diváci podívají do obřího modelu lidského mozku, který se nachází v expozici Rozum v hrsti v olomoucké Pevnosti poznání. Originálním exponátem návštěvníky provede jeho autorka Ivana Fellnerová.