„Každá univerzita má své ikony. Ikonou Univerzity Palackého je profesor Josef Jařab. V roce 1989 byl lídrem revolučních událostí na naší univerzitě. Já mu za tuto historickou roli děkuji. Díky němu se Univerzita Palackého vrátila zpět do Evropy,“ těmito slovy uvedl rektor Jaroslav Miller svou gratulaci Josefu Jařabovi k jeho životnímu jubileu. Sobotního setkání u příležitosti osmdesátých narozenin emeritního rektora se v atriu Uměleckého centra UP zúčastnily kromě rodiny desítky hostů. Byli mezi nimi umělci, politici, akademici.
Hosté, kteří přišli pogratulovat Josefu Jařabovi, reprezentovali všechny cesty, kterými se tento uznávaný amerikanista vydal. „Život je dar a já jsem moc rád, že jste přišli všichni. Vy jste můj život obohatili a přikrášlili,“ poděkoval Josef Jařab svým hostům.
Byli mezi nimi jeho někdejší studenti, muzikanti, herci, kolegové z univerzity i z dob jeho aktivního působení v politice. „On bojoval za ty hodnoty, které uznával jako prioritní. Jako politik se v tom neuvěřitelně osvědčil, vyhrál senátní volby. V Senátu založil Klub otevřené demokracie, a to byla úžasná věc. Tam se lidé ne úplně stejně ideově naladění dokázali střetnout v dialogu o podstatných věcech této země. Já si ho nesmírně vážím nejen za to, že to inicioval, ale že to také žil,“ řekl Jan Ruml.
Mezi gratulanty byl i filozof a někdejší ministr školství profesor Jan Sokol. „My jsme se potkali v oblasti univerzitní politiky a pro mě byl vždy velice osvěžující jeho nepatetický, přátelský přístup k věcem a lidem.“
Jako uznávaného odborníka ocenil Josefa Jařaba Ivan Havel, který přijel do Olomouce popřát i se svou ženou Dagmar. „Josef Jařab je výborný amerikanofil, je to neobyčejně milý a aktivní člověk, na jehož přednášky jsem rád chodil.“
Spojení rodáka z Kravař s Olomoucí, kde dlouhá léta žije a působí, zase připomněla Ivana Plíhalová. „Když se řekne Josef Jařab, tak se mi vybaví moje asi nejkrásnější životní období, když byl Václav Havel prezidentem, Josef Jařab rektorem a Milan Hořínek primátorem města Olomouce. To už se, bohužel, asi nebude nikdy opakovat,“ vzpomínala herečka Moravského divadla.
Studentský pohled pak dodal novinář Vít Pohanka. „Mám s jeho jménem spojené vzpomínky na krásná osmdesátá léta v Olomouci, kdy jsem tady studoval a Josef Jařab pro nás byl téměř guru. Chodili jsme na jeho semináře z americké literatury ještě před tím, než jsme povinně museli. Vždy pro nás byl obrovským pojmem a myslím, že se to projevilo hlavně v roce 1989, kdy jako první z osobností na univerzitě nás, jako stávkující studenty, podpořil. Josef Jařab se nesmazatelně zapsal do srdcí celé generace studentů Univerzity Palackého, a to říkám bez jakékoliv nadsázky,“ řekl Vít Pohanka.
„Jařab? Prostě můj kamarád, jeden z nejlepších. Co k tomu dodat? Snad jen, že bych mu mohl říkat bažante, protože je o šest let mladší. Když jsem mu volal a ptal se, co mám přivézt, jestli má všechny moje knížky, řekl: ‚Nevoz nic, ty jsi největší dárek.‘ My se prostě máme opravdu rádi,“ usmíval se spisovatel a scénárista Jiří Stránský.
Součástí oslav byla i projekce ukázky z filmového dokumentu, který o Josefu Jařabovi natáčí režisér Martin Müller a který by měl mít premiéru letos na podzim. V rámci slavnostního programu byla uvedena i knížka Josefa Jařaba – Po cestách z neviditelnosti, eseje o afroamerické literatuře a kultuře, kterou vydalo Vydavatelství UP. Rektor Jaroslav Miller také spolu s děkanem filozofické fakulty Jiřím Lachem předali Josefu Jařabovi medaili UP. Více fotografií z oslavy si můžete prohlédnout ZDE.