Nadační fond Univerzity Palackého, který podporuje mladé vědecké a umělecké talenty, chce oslovit a získat další dárce. Proto v tomto roce odstartoval kampaň nazvanou „Darujte příležitost!“. Podpořit se ji rozhodla i řada úspěšných absolventů. Některé jsme již zmínili na stránkách Žurnálu Online dříve, další představíme v našem seriálu v průběhu zimního semestru. Dozvíte se, co je k podpoře Nadačního fondu UP vedlo i proč se stále zajímají o dění na naší univerzitě.
Dnes odpovídá na otázky Žurnálu Online Karel Berka, fyzikální chemik a pedagog Přírodovědecké fakulty UP.
Vy jste nestudoval na Univerzitě Palackého, ale přesto jste profesně s Olomoucí svázán. Jak k tomu došlo?
Studoval jsem na Univerzitě Karlově u profesora Obšila a posléze v Ústavu organické chemie a biochemie u profesora Hobzy. Ten mě na Olomouc navnadil a já jsem už po první návštěvě věděl, že se mi na katedře fyzikální chemie Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého bude líbit. Nespletl jsem se.
V čem je podle vás přínosné udržovat kontakt s alma mater?
Podle mne je to zásadní k pokračování kontaktů, které jsem navázal již v době svých studií. Navíc - na škole záleží. A tak se snažím, abych jméno svých škol nesl hrdě a nedělal jim ostudu. Současně chci podporovat své školy, aby nedělaly ostudu ony mně.
Co říkáte aktivitám Nadačního fondu UP a proč jste se ho rozhodl podpořit?
Už jako student jsem měl hrozně moc nápadů a některé jsem s kamarády uskutečnil jako například Korespondenční Seminář Inspirovaný Chemickou Tematikou. Na některé jsme ale nesehnali podporu. Poučen svou minulostí proto vím, že snahy studentů je vhodné podpořit. Jako příklad vidím třeba studentské aktivity kolem UPcrowd, DoUPěte či Chemického spolku UP. Doufám tedy, že i má podpora Nadačnímu fondu UP tak někomu z další generace pomůže uskutečnit jeho sny. Věřím, že tak můžu pomoci nejen jemu či jí, ale i UP, Olomouci, České republice, EU a světu.