Na využití map při každodenní práci novinářů i ve vojenském zpravodajství bude zaměřen 17. kartografický den, na který se v pátek 24. února sjedou do Olomouce tuzemští kartografové i odborníci z řad novinářské obce a armády. Jednodenní seminář ve svých prostorách pořádá katedra geoinformatiky Přírodovědecké fakulty UP společně s Českou kartografickou společností.
„Zpravodajství je jedna ze základních činností novinářů a zpravodajských služeb. Obecně je definováno jako organizované informování o ději nebo aktuálních událostech. Nedílnou součástí zpravodajství je získání informací, jejich analýza a interpretace. A zdrojem, součástí nebo i výstupem zpravodajství mohou být právě mapy,“ uvádí vedoucí katedry geoinformatiky Vít Voženílek, který zastává post viceprezidenta Mezinárodní kartografické asociace.
V úvodním příspěvku Vít Voženílek účastníky podrobněji seznámí s hlavním tématem Kartografie a zpravodajství. Poté vystoupí editor Českého rozhlasu Brno a místopředseda Syndikátu novinářů ČR Miloš Šenkýř, který pohovoří o využití map a mapových služeb v denní žurnalistické praxi. Následovat bude příspěvek vědeckého redaktora České televize Vladimíra Piskaly o tom, jakou roli hrají mapy v televizním zpravodajství.
Další část semináře už bude zaměřena na vojenské zpravodajství. Vedoucí oddělení GEOMETOC Sekce zpravodajského zabezpečení Armády ČR a náčelník Geografické služby Armády ČR Jan Marša si připravil příspěvek na téma poskytování zpravodajského přehledu o prostředí prostřednictvím webových map a mapových aplikací. Docent na katedře vojenské geografie a meteorologie Univerzity obrany v Brně Vladimír Kovařík do Olomouce přijede s příspěvkem nazvaným Specifika tvorby kartografických produktů (nejen) pro zpravodajce na politicko-strategické úrovni.
Po odborných příspěvcích bude na programu společná diskuze se všemi přednášejícími. V rámci doprovodného programu semináře bude v předsálí auly přírodovědecké fakulty připraveno několik expozic. „K vidění budou například nejnovější publikace s kartografickou tematikou z Vydavatelství Univerzity Palackého, diplomové práce z katedry geoinformatiky Přírodovědecké fakulty UP nebo posterové představení aktivit České kartografické společnosti,“ dodává Vít Voženílek.