Vzdělávání po celý život, i to by mohl být slogan Univerzity Palackého, která kromě klasických studijních programů pro vysokoškolské studenty každým rokem nabízí i stovky kurzů celoživotního vzdělávání pro zájemce všeho věku. Ročně si jich najde cestu za informacemi a poučením na jedenáct tisíc, a olomoucká univerzita se tak řadí mezi špičku vysokých škol, které podobné kurzy nabízejí.
Programová nabídka je téměř bezbřehá, aktuálně nabízí škola více než šest stovek kurzů. „Celoživotní vzdělávání je otevřeno nejen těm, kdo si potřebují rozšířit nebo doplnit své vzdělání pro vykonávání profese, ale i těm, kteří se chtějí naučit a dozvědět něco nového jen ze zájmu. Osm fakult UP dokáže pokrýt celou šíři poptávky,“ říká Klára Tesaříková Čermáková, vedoucí oddělení dalšího vzdělávání a inovací ve výuce UP. Jak dodává, univerzita myslí na všechny generace od nejmladších, kdy se uchazeči o studium mohou přihlásit na přípravné kurzy například psychologie nebo všeobecného lékařství, přes profesionály, jako jsou například učitelé, lékaři nebo sociální pracovníci, kteří si rozšiřují svou odbornost, až po seniory.
Učení se přitom může být i zábava. Proto v „celoživotku“ nechybí ani kurzy, které pomáhají v seberozvoji, od zásad zdravého životního stylu a pohybu až po kreativní dovednosti. „V rámci zájmového vzdělávání si mohou například přijít na své i fanoušci medicíny v rámci cyklu Medicína trochu jinak, který připravuje lékařská fakulta, nebo ti, kdo mají tvůrčího ducha a vyberou si z nabídky pedagogické fakulty třeba aranžování květin,“ dodává vedoucí oddělení dalšího vzdělávání a inovací ve výuce UP.
Velké oblibě se dlouhodobě těší Univerzita třetího věku. „Jedním z největších ocenění naší práce jsou zářivé úsměvy absolventů tohoto vzdělávání při závěrečném slavnostním předávání osvědčení, které se snažíme vést v duchu studentských promocí. V posledních dvou letech také došlo k úpravě koncepce seniorského vzdělávání na UP. Rozšířili jsme nabídku o nová témata, jako je například např. aromaterapie, digitální fotografie nebo kurzy tai chi. Současně jsme vyhověli těm zájemcům, kteří volali po větším počtu jednoletých a jednosemestrálních vzdělávacích programů,“ připomíná Klára Tesaříková Čermáková.
Univerzita Palackého nezapomíná ani na další vzdělávání svých zaměstnanců, kterým pravidelně nabízí kurzy zaměřené na zdokonalení se v komunikačních či pedagogických kompetencích nebo posun v IT či jazykových dovednostech. V loňském roce absolvovalo takové programy připravené Centrem excelence ve vzdělávání, které působí na Rektorátě UP, na šest set zaměstnanců.
Velkým zásahem do fungování univerzity byla pandemie covidu-19. „Museli jsme se flexibilně přizpůsobit situaci, začali jsme využívat online formu. I když se dnes můžeme zase potkávat osobně, využíváme nabyté zkušenosti a poznatky z té doby a některé programy jsme v online podobě zachovali. Umožňujeme tak zapojit se do našich kurzů i lidem ze vzdálených koutů naší země. Považujeme totiž za důležité, aby každý, kdo se zajímá o svět kolem sebe, chce se dál učit a dozvídat nové věci, měl možnost. A já mám velkou radost z ohromného zájmu o programy celoživotního vzdělávání, které Univerzita Palackého nabízí. Je to nejen důkaz, že umíme nabídnout atraktivní a potřebné programy, ale že také opravdu umíme vzdělávat pro celý život,“ uzavírá Vít Zouhar, prorektor UP pro studium.
Všechny potřebné informace o celoživotním vzdělávání na Univerzitě Palackého najdete zde.