Program bohatý na zážitky připravila na následující květnové víkendy olomoucká Pevnost poznání. Tým interaktivního muzea vědy Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého chce malým i velkým návštěvníkům přiblížit hned několik aktuálních témat, která souvisejí s ochranou přírody a krajiny, udržitelným rozvojem, urbanismem nebo pomocí chrtům v nouzi.
V expozici Živá voda je instalována dočasná výstava Prales budoucnosti, kterou připravili studenti architektury a urbanismu Vysokého učení technického v Brně (VUT). Výstava přibližuje, jak by v budoucnosti mohl vypadat areál Korunní pevnůstky a jeho okolí. Ocení ji tentokrát spíše dospělí, především olomoucká veřejnost a zájemci o architekturu. Vernisáž pro veřejnost se koná ve čtvrtek 20. května v 16 hodin. K výstavě vznikl také samostatný webový portál a video. Zájemci jej najdou zde.
Chrti v nouzi a jak jim pomáhat
Dalším tématem centra popularizace Přírodovědecké fakulty UP jsou chrti v nouzi. Organizační tým se v sobotu 22. května zaměří na historii a život psích plemen, která se v Irsku, USA nebo Austrálii využívají k dostihům nebo ve Španělsku ke sportovnímu a rekreačnímu lovu. Asi deset chrtů se bude od 9 do 17 hodin v doprovodu svých majitelů pohybovat v budově Pevnosti poznání. Návštěvníci se s nimi budou moci seznámit, popřípadě se zeptat na detaily ohledně péče a možné adopce. Na akci přijedou psi, kteří jsou na podobná setkání zvyklí a mají zkušenosti z dětských dnů nebo školních programů. Mluvit se bude o adopci tzv. greyhoundů nebo galgů, kterou zprostředkují neziskové organizace Chrti v nouzi a Galgos de la Estrella.
„Když se chrt zraní nebo už není tak rychlý, blíží se konec jeho života. Je odvezen do likvidační stanice, vyhozen na ulici, zabit nebo čeká na smrt v zastrčené části stáje. V Irsku ročně umírá více než 10 000 greyhoundů. Lidé z organizace Chrti v nouzi se ujímají alespoň malé části vysloužilých závodníků a hledají jim láskyplné domovy,“ řekla organizátorka akce Barbora Povová.
Dny ochrany rostlin
Ochrana přírody, její fauny a flory bude hlavním tématem třídenní popularizační akce, která se uskuteční od 28. do 30. května. Návštěvníci uvidí výstavu ministerstva zemědělství nazvanou Genetické zdroje: Klíč k zemědělské rozmanitosti. Expozice stručně představí téma zemědělské rozmanitosti, jejího významu pro lidstvo i způsoby, jak se genetické zdroje rostlin, živočichů a mikroorganismů uchovávají pro budoucí generace. V programu budou také ekologické workshopy, křest nové publikace GMO, speciální školní program, procházky se zoologem Evženem Tošenovským a exkurze do univerzitní botanické zahrady.
„Snažíme se vzbudit v návštěvnících zájem o ochranu přírody v kontextu symbiózy mezi faunou, florou a člověkem. Různorodými aktivitami je přimět k zamyšlení nad jejich vlastním přístupem k okolnímu prostředí a motivovat je k přístupu udržitelnému. Vytvořením netradiční učebnice o geneticky modifikovaných organismech chceme stírat nedůvěru ve vědecký pokrok a učitelům nabízíme vhodnou oporu do vyučování,“ popsal význam akce Roman Chvátal, programový ředitel Pevnosti poznání.
S ohledem na opatření musí organizátoři na místě počet návštěvníků regulovat. Návštěvníci musí mít na tváři ochranný respirátor, dezinfikovat si ruce při vstupu do budovy a dodržovat dvoumetrové rozestupy, nejde-li o členy jedné domácnosti. Skupinové prohlídky jsou zakázány a v science centru může být v jednu chvíli maximálně 267 osob. Provoz gyroskopu a planetária zatím není možný. Další informace najdete na webu popularizačního centra.