Nástěnným kalendářem na rok 2023, který se dá použít i jako literatura při studiu anatomie, se může pochlubit Lékařská fakulta UP. Vznikl ve spolupráci s Vědeckou knihovnou Olomouc a navazuje na její výstavu Lidské tělo. Anatomie člověka v tiscích 15.–18. století, kterou bylo možné si na Teoretických ústavech v uplynulých měsících prohlédnout. Kalendář je k dostání ve fakultní knihovně.
Kalendář obsahuje dvanáct ilustrací z historických knih věnovaných anatomii lidského těla, které pocházejí z fondu Vědecké knihovny Olomouc (VKOL). Například lednové dny provází studie svalů s krajinou v pozadí od Andrease Vesalia, který je označován za zakladatele moderní anatomie, v srpnu zase majitelé kalendáře otočí na postavu muže, tzv. zodiaka, s vyznačenými znameními zvěrokruhu z vůbec první tištěné knihy o anatomii z roku 1491. Vedle ilustrací nechybí ani přehled nejvýznamnějších mezníků lékařství u nás do roku 1800.
Výsledek spolupráce LF UP a VKOL představili a přípitkem pokřtili proděkan Milan Kolář a Petra Kubíčková z knihovny.
„Anatomie lidského těla je základem studia medicíny a jsem přesvědčen, že takový kalendář na lékařskou fakultu patří a sluší jí. Zároveň si myslím, že jde o unikátní záležitost, protože si nevybavuji, že bych někdy kalendář s touto tematikou viděl. Napadá mě, že bychom mohli kalendář doporučit studentům jako literaturu v rámci studia anatomie. Velmi děkuji Vědecké knihovně za laskavost a spolupráci,“ uvedl proděkan LF Milan Kolář.
„Přeji, aby se líbil nejen odborníkům, ale i laikům. Všechny ilustrace obsažené v kalendáři pocházejí z historického fondu Vědecké knihovny, kde si případní zájemci o dějiny medicíny mohou originály těchto i dalších ilustrací objednat do studovny,“ doplnila Petra Kubíčková, která se postarala o texty v kalendáři.
Při křtu nechyběla ani Kateřina Čapková, která vznik kalendáře iniciovala, a grafik Jiří Stankuš. „Snažili jsme se rovnoměrně vybrat a střídat ilustrace celé postavy a vnitřních orgánů, zároveň to pojmout tak, aby ilustrace trochu korespondovaly s některými měsíci. Konečný design nám dal docela zabrat, protože jsme se chtěli co nejvíce přiblížit těm původním dřevorytům a mědirytům. Snad se nám to povedlo,“ prozradila Kateřina Čapková.
Na setkání ve foyer v Dostavbě Teoretických ústavů LF UP si mohli kalendář pořídit první zájemci. K dostání je nyní v Knihovně LF UP, na výběr jsou dvě velikosti: menší ve formátu A4 za 100 korun a větší A3 za 150 korun.