K létu neodmyslitelně patří umění a návštěvy galerií. V nejnovějším tipu na letní čtení z produkce Vydavatelství UP si jednu takovou malou galerii můžete pořídit domů v papírové podobě. Ponořte se do obrazově bohaté monografie o Františku Viktoru Mokrém – významné, avšak trochu pozapomenuté postavě českého výtvarného umění, která se zapsala také do novodobých dějin Univerzity Palackého.
Osobnost malíře a pedagoga Františka Viktora Mokrého je pozoruhodná nejen v kontextu tuzemské, ale i v kontextu evropské avantgardy 20. století. I proto se Alena Kavčáková z katedry dějin umění FF UP rozhodla jako první komplexně přiblížit Mokrého osudy i jeho působení v rámci meziválečné výtvarně-pedagogické avantgardy, pro kterou se stal příkladem výukový koncept Bauhausu.
Monografie představuje Mokrého jako osobnost širokého rozhledu, odvážného bojovníka za reformní koncepty výtvarného vzdělávání, agilního člena uměleckých a na výtvarnou pedagogiku zaměřených spolků i třeba neúnavného organizátora spolkových a jiných kulturně výchovných aktivit.
Tím pro olomoucké patrioty nejvýznamnějším počinem budiž jeho role krátce po druhé světové válce. Po znovuobnovení Univerzity Palackého v roce 1946 totiž spoluzaložil a posléze – než se znelíbil tehdejšímu režimu – krátce vedl Ústav výtvarné výchovy, kde postupně působily mj. takové osobnosti českého umění, jakými byli Josef Vydra, Josef Vinecký, Jan Zrzavý či Lubomír Šlapeta.
Publikaci František Viktor Mokrý. 1892–1975 si můžete objednat na e-shopu VUP. Nezapomeňte, že zaměstnanci a studenti mohou přes internet i na prodejně využít 10% slevu. Podrobnosti najdete v boxu níže.
Knihy z Vydavatelství UP můžete kupovat na e-shopu nebo v prodejně na Zbrojnici. Zaměstnanci a studenti mohou na internetu i v kamenné prodejně celoročně využít 10% slevu (zaměstnanci najdou pokyny na webu, studenti v UPlikaci). V prodejně pak lze platit také FlexiPass poukázkami a kartami (v tomto případě však bez 10% slevy).
Všechny knižní tipy seriálu Letní čtení s Vydavatelstvím UP najdete zde.