Ve dnech 14. až 17. srpna 2022 proběhl na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci 29. ročník Letní školy výchovy k občanství a dějepisu. Posláním této akce je přiblížit učitelům společenskovědních předmětů na základních i středních školách aktuální trendy v oblasti oborových didaktik dějepisu a společenských věd, včetně možností jejich využití v kurikulu těchto předmětů, a to v přímé návaznosti na klíčový dokument Strategie vzdělávací politiky ČR do roku 2030+.
Letošní ročník letní školy se uskutečnil právě s podtitulem Aktuální trendy v občanském a dějepisném vzdělávání v kontextu Strategie vzdělávací politiky ČR do roku 2030+. Mimo oborově didaktických témat si účastníci mohli vyslechnout např. přednášky prof. Miroslava Vaňka z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR, politologa dr. Petra Justa z Metropolitní univerzity Praha, doc. Lukáše Valeše z Newton College Brno či doc. Tomáše Jarmary z Ostravské univerzity. Historií Ukrajiny v kontextu nynějšího válečného konfliktu jim pak přiblížila přednáška dr. Pavla Krákory a dr. Pavla Kopečka z Katedry společenských věd PdF UP, pořadatelského pracoviště letní školy.
Na závěr obdrželi všichni účastníci certifikát o absolvování s pozváním na jubilejní 30. ročník Letní školy výchovy k občanství a dějepisu, který se uskuteční v srpnu 2023. Tento ročník bude věnován stoletému výročí zavedení předmětu občanská výchova do školních osnov, ke kterému došlo v roce 1923 v období První československé republiky na základě tzv. malého školského zákona.