Je letní ráno. V parkánových zahradách Univerzity Palackého se schází skupinka lidí. Zdraví se, převlékají se do sportovního úboru a na trávník pokládají karimatky. Den se totiž rozhodli začít pohybem. Přesně tak, jak jim to nabízí Letní škola jógy Univerzity třetího věku UP.
Univerzita třetího věku Univerzity Palackého vzdělává v průběhu akademického roku zájemce v mnoha oborech – od filozofie, přes právo, medicínu, historii až třeba po umění. Nezapomíná ale ani na problematiku zdravého životního stylu a především aktivního pohybu. Právě Letní škola jógy pod širým nebem je jednou z takových aktivit.
„Jóga je opravdu pro všechny a každý si v ní najde to své. Míru provedení jógových pozic, tzv. ásan, a výdrž v pozicích si individuálně přizpůsobujeme své zdravotní kondici. Někomu jde především o protažení svalů a posílení těla, jinému pomáhají jógová dechová cvičení ke zklidnění mysli. Účastníci naší letní školy mě příjemně překvapili svým nadšením a silnou motivací na sobě pracovat. Každou další lekci vidím jejich pokroky a mám z toho velkou radost,“ oceňuje přístup účastníků Lucie Komínková, lektorka Letní školy jógy.
Mezi zhruba dvěma desítkami cvičenců, kteří si pravidelně každé pondělní a čtvrteční ráno přivstanou, jsou jak muži, tak ženy. Lekce si pochvalují a svěřují se i s motivací, která je ke cvičení přivedla. „Nedokázal jsem si nazout ponožku na levou nohu, tak mi nezbylo nic jiného, než s tím problémem začít něco dělat,“ vypráví Vladimír Černík. Na Univerzitě třetího věku UP není nováčkem. „Věnuju se tomu, co mě zajímá, jako například archeologie, psychosociální vědy a podobně.“
Být fit je motivací i pro Lídu Hrabalovou. „Toto cvičení je příjemné pro tělo, vím, že tak pro sebe něco dělám, a navíc je to v přírodě. Uvítala jsem tuto nabídku, protože parkánové zahrady jsou krásné a cvičení ráno v rose je kouzelné,“ shrnuje důvody, proč léto prožívá aktivně. I ona už se zařadila mezi studenty Univerzity třetího věku UP. „Mám za sebou jeden rok. Vybrala jsem si archeologii, historii a pohyb. Myslím si, že je to dobrá kombinace,“ říká Lída Hrabalová a dodává, že je potřeba stále trénovat mozek i tělo.
„Jsme velmi rádi, že Letní škola jógy se u našich účastníků Univerzity třetího věku setkala s tak nadšeným ohlasem a dvakrát týdně se s úsměvem na rtech a zaujetím pro věc potkávají na lekcích, které jim přibližují nejen cviky užitečné pro jejich fyzické zdraví, ale rovněž filozofii a historii jógy. Díky podpoře filozofické fakulty, která nám poskytla nádherné prostory v parkánových zahradách, se podařilo zajistit i výjimečné prostředí umocňující pozitivní vliv jógy na tělo a mysl účastníků naší Letní školy jógy,“ uzavírá Klára Tesaříková Čermáková, vedoucí Oddělení dalšího vzdělávání RUP.