Antropolog Martin Soukup představil svou novou knihu s názvem Antropologie: teorie, koncepty a osobnosti. Knihu, v níž se věnuje výkladu dějin antropologického myšlení, uvedl v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur.
„Rozhodl jsem se nově zpracovat dějiny antropologického myšlení. Děkuji velmi za spolupráci Markétě Ivanišové a Tereze Marečkové, které knihu vybavily bohatým obrazovým doprovodem. Také Janu D. Bláhovi, s nímž spolupracuji dlouhodobě publikačně i ve výzkumu. Pro knihu zpracoval mapový materiál,“ uvedl autor díla z katedry sociologie, andragogiky a kulturní antropologie. Na knize pracoval zhruba dva roky.
Výpravná kniha Antropologie: teorie, koncepty a osobnosti nabízí výklad vývojových proměn antropologického myšlení od 19. století do současnosti, od jejího zrodu v koloniálním období až po postmoderní diskuze o povaze terénního výzkumu a validitě antropologického poznání. Živým stylem napsaná kniha se věnuje všem významným školám, směrům a paradigmatům sociální a kulturní antropologie. Prezentuje hlavní představitele a představitelky oboru, školy a paradigmata, zároveň i ukazuje limity pozitivistického výkladu dějin antropologie.
Autor do dějin antropologie vstupuje prostřednictvím svého alter ega, antropoložky, která prožila 20. století a znala se se všemi, kdo v oboru něco znamenali. Tato antropoložka se stává průvodkyní čtenáře spletitými dějinami oboru.
Kniha je určena antropologům, etnologům, kulturologům, sociologům a všem dalším zájemcům o antropologii jako vědu o člověku, společnosti a kultuře.