Stovka příspěvků zazněla na konferenci studentské vědecké odborné činnosti (SVOČ), která se letos na lékařské fakultě konala již podvaapadesáté. Autoři nejlepších prací získali finanční odměnu a budou olomouckou medicínu reprezentovat na celostátní konferenci SVOČ.
„Jako každý rok to odborná porota neměla vůbec lehké, protože studentské vědecké práce byly na velmi vysoké, nejenom odborné, ale i prezentační úrovni. Je však třeba zdůraznit, že i studentská porota, tvořená všemi aktivními i pasivními účastníky konference, se ve většině sekcí shodla na prvních třech místech s porotou odbornou. Pro nás jsou ale vítězové úplně všichni, protože splnit náročná kritéria pro úspěšnou prezentaci výsledků své práce a ještě u toho dělat náročné státní zkoušky i případně dílčí zkoušky, to si zaslouží náš upřímný obdiv a poděkování,“ uvedla proděkanka Hana Kolářová.
Komise složené z pedagogů fakulty, lékařů a dalších odborníků vyslechly a hodnotily v šesti sekcích věnovaných teoretickým i klinickým oborům celkem sto dva prací. Zazněly například příspěvky týkající se bakteriální rezistence ve vztahu k antibiotické léčbě, vlivu rodinného zázemí a kvality života na kompenzaci diabetu, náhrady předního zkříženého vazu u sportovců nebo změny polohy rtů při léčbě převislého skusu. Své práce prezentovalo také dvanáct zahraničních studentů oboru General Medicine.
Jednou z těch, kteří porotce nejvíce zaujali, byla Claudia Gürtlerová, která v interní sekci zvítězila s prací věnovanou pravé polycytémii, vzácnému onemocnění krvetvorných buněk. „Tomuto tématu se věnuji už druhý rok. Pravá polycytémie patří spolu s esenciální trombocytémií do skupiny Philadelphia negativních myeloproliferativních onemocnění. Tyto nemoci mohou mít stejný fenotyp i mutaci, a je tedy velký problém je rozlišit bez vyšetření objemu cirkulující krve, které je ale běžně nedostupné kvůli vysoké ceně i časové náročnosti. Statistik, se kterým spolupracujeme, vymyslel matematickou analýzu, díky které lze tyto dvě nemoci od sebe lépe odlišit. Tato naše kalkulačka může najít uplatnění nejen v Česku, ale prakticky v celém světě,“ přiblížila práci Claudia Gürtlerová.
„Pro mě byla výhra už jen to, že můžu spolupracovat s profesorem Karlem Indrákem, kterého si nesmírně vážím a od kterého jsem se mnohému naučila. Ulehčil mi i rozhodování, kam budou směřovat moje kroky po dokončení studia. Váhala jsem mezi pediatrií a hemato-onkologií, ale teď už vím, že to bude hemato-onkologie,“ dodala studentka.
Přehled všech vítězů jednotlivých sekcí 52. konference SVOČ na LF UP je k nahlédnutí ZDE.