Ve dnech 15.−17. května proběhlo na půdě Katedry bohemistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého již 18. Mezinárodní setkání mladých lingvistů. Tradice „mladých lingvistů“ byla započata v roce 2000 v Ústavu pro jazyk český AV ČR v Praze a od roku 2001 pokračuje každoročně na filozofické fakultě naší univerzity. Úvodní přednášku s názvem Umělecký překlad – ztráty a nálezy přednesla doc. PhDr. Ivana Bozděchová, CSc. (FF UK).
Hlavním tématem letošní konference byl Jazyk jako nástroj manipulace. Na toto téma mohli zájemci diskutovat ve třech workshopech. V rámci Diachronního workshopu zazněly příspěvky, které analyzovaly jazyk staré češtiny, ale např. i problematiku diachronních úkolů v učebnicích českého jazyka pro střední školy. Během workshopu Čeština jako cizí jazyk zazněly příspěvky týkající se výuky češtiny u čínských studentů či problémů s výslovností, součástí setkání byl i kulatý stůl, u kterého mohli zájemci diskutovat o výuce češtiny pro cizince. Ve workshopu Jazyk věc veřejná se objevily příspěvky týkající se fonetické analýzy francouzského prezidentského diskurzu či analýzy extralingválních prostředků v hlavním zpravodajství České televize.
Jako součást konference se uskutečnilo celostátní kolo soutěže Student a věda, které proběhlo 15. května v aule Filozofické fakulty Univerzity Palackého. V konkurenci čtrnácti soutěžících první místo obsadila Kateřina Lipská (FF UK) se svým příspěvkem Modus po verbech opinandi v (před)klasické francouzštině. Na druhém místě se umístila Alžběta Růžičková (FF UK) se svým příspěvkem Strategie maskování hlasu u českých mluvčích. Třetí místo obsadila Lenka Schindlerová (FF UP), která soutěžila s příspěvkem Překlad a zpětný překlad: Analýza knižních a filmových zpracování Malé čarodějnice Otfrieda Preußlera. Čestné uznání získal Jakub Wenzel (FF UP) s příspěvkem Metaforické strukturace radosti v českém a japonském jazykovém obraze světa a Kateřina Fintesová (FF MU) s příspěvkem Mikrostruktura substantivních hesel v Thesauru linguae bohemicae Václava Jana Rosy.
Wendy Zimmerová, studentka 5. ročníku, Katedra bohemistiky FF UP