Jaké důvody přispěly k tomu, že je české předsednictví v Radě Evropské unie vnímáno jako úspěšné? Jak funguje EU a jak by mohla fungovat líp? Na tyto i řadu dalších otázek odpověděl v prostorách Filozofické fakulty Univerzity Palackého Mikuláš Bek, ministr pro evropské záležitosti České republiky.
Mikuláš Bek, ministr pro evropské záležitosti ČR, navštívil Univerzitu Palackého. V pracovně rektora UP se nejprve sešel s vedením univerzity, poté debatoval se studenty i širší veřejností. Setkání zaměřené na ukončené české předsednictví v Radě Evropské unie se uskutečnilo v posluchárně Václava Havla Filozofické fakulty UP.
„Snažil jsem se, abychom během předsednictví byli vnímáni jako dobrá evropská země,“ řekl v úvodu debaty Mikuláš Bek, mimo jiné dřívější rektor Masarykovy univerzity.
Podle něj je úspěch naší země v nedávném předsednictví EU výsledkem souladu několika věcí.
„Předsednictví je především o moderování debaty mezi partnery. V čase krize jsou klíčoví aktéři otevřenější, mají větší vůli se dohodnout. V tomto smyslu napadení Ukrajiny atmosféře v EU pomohlo. Jednou z podmínek našeho úspěchu pak byla také velkorysá podpora, kterou čeští občané ukrajinským uprchlíkům poskytli,“ dodal.
Během debaty, moderované Jakubem Janegou a Davidem Broulem, doktorandy z katedry politologie a evropských studií FF UP, Mikuláš Bek uvedl, že předsednictví znamenalo pro naši zemi šanci napravit svou pošramocenou pověst z roku 2009. Česká republika podle něj dostala příležitost ukázat, že v Evropské unii dospěla a stala se důvěryhodným partnerem pro ostatní členské státy.
Pomyslný lék na přetrvávají českou skepsi vůči Evropské unii ale nevidí v teoretickém vzdělávání či marketingu, ale spíše v konkrétní zkušenosti. Ke změně názoru může podle něj například dojít se současnou energetickou krizí, která ukazuje, jak důležité je hledat řešení v rámci celé Evropy.
V posluchárně Václava Havla se hovořilo nejen o stávajícím fungování Evropské unie či o tom, jak by mohla fungovat lépe, ale i o jejím možném rozšíření a celé řadě dalších témat, především bezpečnosti, která dnes zajímá všechny země Evropy.