Dlouhé absolutní ticho zavládlo v aule Cyrilometodějské teologické fakulty UP, když skončila své svědectví žena, která se stala obětí sexuálního zneužívání knězem. Svým vystoupením přidala další důležitý pohled do mozaiky odborných přednášek dvoudenní konference o šetření sexuálních deliktů v církvi. Během mše svaté, která byla také součástí programu, pak zazněla omluva obětem takového jednání.
Konferenci Šetření sexuálních deliktů v katolické církvi uspořádala CMTF UP ve spolupráci s Českou biskupskou konferencí za finanční podpory organizace Renovabis. Z iniciativy Jiřiny Navrátilové a Libora Botka z katedry církevních dějin a církevního práva událost navázala na kurz s touto tematikou, který v online formě fakulta uspořádala během letního semestru. Vznikl tak prostor pro osobní setkání a diskuzi absolventů tohoto kurzu a dalších zájemců především z řad kněžích, církevních právníků, psychoterapeutů nebo psychologů.
Účastníky pozdravili biskupové Zdenek Wasserbauer za Českou biskupskou konferenci a Josef Nuzík, administrátor olomoucké arcidiecéze a velký kancléř CMTF UP. Oba ve svém úvodním slově přivítali, že se o problematice sexuálního zneužívání mluví. Účastníci se mohli setkat i s nejvyšším státním zástupcem Igorem Střížem a zástupcem apoštolského nuncia Giuseppem Silvestrinim, kteří program prvního dne také absolvovali.
Smyslem konference podle Jiřiny Navrátilové, která je státní zástupkyní v Ostravě a na CMTF UP působí jako externí vyučující, bylo naučit se lépe porozumět obětem sexuálního zneužívání a jejich potřebám a zároveň získat praktické zkušenosti pro vedení trestního řízení v církvi, aby tento proces byl spravedlivý a přitom šetrný k obětem.
„Z atmosféry konference jsem cítila obrovskou snahu a vůli účastníků se co nejvíce dozvědět a něco s touto problematikou dělat. Mimo jiné se začala rozvíjet nová forma pomoci těmto obětem v rámci nízkoprahového pracoviště, kde by bylo možné se i anonymně v režimu sociální služby setkat s knězem, který je zároveň psychoterapeut, a s ním probrat prožitou zkušenost. Pilotně tato služba začne fungovat v Ostravě a počítá se s navázáním spolupráce s Bílým kruhem bezpečí,“ uvedla.
Dvoudenní odborný program přitom nabídl pohledy ze světské i církevní perspektivy. K padesátce účastníků promluvila například členka generální rady slovenské Spoločnosti sociálnych sestier a pastorální poradkyně Marta Andraščíková, která se zabývala prožíváním obětí. Zaznělo i svědectví oběti, která byla zneužita knězem. O následcích sexuálního zneužívání zejména u dětí hovořila psychiatrička a soudní znalkyně Kateřina Černeková. Jakub Kříž z Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy nadnesl otázku, zda církev v České republice potřebuje etický kodex. Slovenský biskup Marek Forgáč zaujal tématem tělesnosti kněze a obhájce Ronald Němec otevřel problematiku obhajoby pachatele. Náměstek nejvyššího státního zástupce Jiří Pavlík se zase zabýval nastavením pravidel preventivního charakteru a rovněž popsal možnosti spolupráce při šetření těchto deliktů.
Součástí konference byla i mše svatá za oběti sexuálního zneužívání v dominikánském kostele. „Zatímco program na fakultě byl určen především pro odborníky, na mši byla zvána i veřejnost. Otec biskup Wasserbauer se během ní jménem české katolické církve a katolických biskupů omluvil obětem sexuálního zneužívání a požádal o odpuštění,“ řekl Libor Botek, působící vedle CMTF UP jako soudní vikář Interdiecézního soudu v Olomouci.
„Někteří přednášející souhlasili s tím, že svá vystoupení zpracují písemně a poskytnou pro kolektivní monografii, díky níž se zájemci budou moci k důležitým probíraným tématům vracet,“ dodala Jiřina Navrátilová. S příspěvky, které na konferenci zazněly, se tak bude možno seznámit v publikaci, kterou nyní organizátoři ve spolupráci s řečníky připravují.