Jaký podíl na chování, prožívání a vzniku duševních chorob mají geny a co lze přisoudit například vlivu prostředí? Odpověď na tyto otázky by měl přinést přední český psychiatr Cyril Höschl. Ve středu bude posledním hostem 13. ročníku kurzu Současná chemie. Jeho přednáška se uskuteční od 15:00 v aule přírodovědecké fakulty.
Organizátor a moderátor přednášek, nositel národní ceny Česká hlava Pavel Hobza, se rozhodl v letošním ročníku více reflektovat problémy současnosti. Zamýšlel se tedy nad tím, co nás nejčastěji trápí. „Dospěl jsem k tomu, že problémy máme zejména se srdcem a duší. Právě přednášky na tato témata cyklus rámují. Jak si poradit se srdcem, nám řekl v úvodním vystoupení kardiochirurg Jan Pirk z pražského IKEM. A odborníkem na duševní zdraví je psychiatr a vysokoškolský pedagog Cyril Höschl, jemuž patří závěr letošního ročníku,“ uvedl profesor Hobza z katedry fyzikální chemie a Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů.
Cyril Höschl je nejen známý psychiatr, ale také popularizátor vědy a pedagog. Od roku 1990 je přednostou Psychiatrické kliniky 3. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a ředitelem Psychiatrického centra Praha, které se od roku 2015 transformovalo v Národní ústav duševního zdraví. Je zakládajícím členem Učené společnosti České republiky.
Přednášky Současné chemie jsou určeny nejen studentům, ale i akademikům, zaměstnancům univerzity a široké veřejnosti. Cílem kurzu je přiblížit zájemcům dobrodružství vědy a umožnit jim setkání s významnými českými vědci. Profesor Höschl byl hostem kurzu i v roce 2013.