Lékařská fakulta se stala jednou ze zastávek putovní výstavy obrazů, jejichž autory jsou lidé žijící v uprchlickém táboře Moria na řeckém ostrově Lesbos. Díla, z nichž lze vycítit prožitá utrpení i známky naděje na lepší život, zdobí foyer Dostavby Teoretických ústavů.
S myšlenkou na uspořádání výstavy přišla před časem lékařka Hana Pospíšilová, která působí v Česku a Anglii a pravidelně do tábora na Lesbos jezdí. „Lidé v táboře žijí ve strašných podmínkách. To, že mohou chodit do vytvořeného art centra a malovat, je pro ně jakousi terapií. Uspořádali jsme tedy sbírku, za získané prostředky nakoupili obrazy a podpořili tak další aktivity centra. Výstava obrazů nyní putuje po České republice, byla k vidění i v poslanecké sněmovně,“ přiblížila organizátorka Helena Šuranská. „Jedním z cílů výstavy je i ukázat, že uprchlíci jsou lidé, kteří skutečně trpí a potřebují pomoc,“ dodala.
Sama iniciátorka Obrázků na útěku se zahájení výstavy na lékařské fakultě nemohla zúčastnit, poslala však studentům medicíny vzkaz: „Mou povinností jako doktorky a člověka je být laskavá, zdvořilá a kompetentní pro každého. Viděla jsem mnoho lidí z různých částí světa, všichni byli stejně zranitelní, když potřebovali lékaře. Všichni potřebovali být zdraví, potřebovali vodu, když měli žízeň, jídlo, když měli hlad, a deku, když jim byla zima. Potřebovali také žít v bezpečí a mít svobodu. Přeji vám, abyste stále měli dostatek lásky, trpělivosti a lidskosti pro všechny své pacienty, ať už jste v jakékoliv části planety, a abyste s láskou naplňovali ten hluboký celoživotní slib, kterým je Hippokratova přísaha.“
„Vážím si toho, že u nás tuto výstavu můžeme mít. Jsem totiž přesvědčen, že je důležité, aby budoucí lékaři vnímali u svých pacientů nejen onemocnění jako takové, ale i jejich osobnost a duši. A i tyto obrazy tomu mohou pomoci,“ řekl při zahájení proděkan Milan Kolář.
Obrázky na útěku si ve foyer Dostavby Teoretických ústavů lékařské fakulty můžete prohlédnout do 30. října.