Sledovat a analyzovat proměnu role středoevropských spisovatelů - intelektuálů ve společnosti v průběhu dějin přijelo do Olomouce pětatřicet bohemistů, slovakistů, polonistů, slavistů i filozofů. Během dvoudenního mezinárodního sympozia zazní na Univerzitě Palackého v deseti tematicky zaměřených blocích více než třicet referátů.
Na sedmý ročník mezinárodního interdisciplinárního sympozia umění a kultury střední Evropy nazvaného Role středoevropského spisovatele - intelektuála ve zlomových okamžicích dějin včera přijeli přednášející z pěti zemí.
„Našim společným cílem je sledovat a analyzovat proměnu role středoevropských spisovatelů - intelektuálů ve společnosti v průběhu dějin, především pak v těch okamžicích, které lze shledávat tak zvaně zlomovými. Mám tím na mysli období svobody a naopak totality nebo národní suverenity a područí a podobně,“ řekl Jiří Hrabal z katedry bohemistiky FF UP.
Akci zahájil rektor UP Jaroslav Miller. „Jsem velmi rád, že se řečníci budou během dvou dní věnovat i exilové středoevropské literatuře. To je téma, které skrývá obrovský potenciál, jenž doposud nebyl zcela využitý,“ řekl a zmínil i projekt, v němž se spolu s dalšími dvěma kolegy zabývali českým exilem v Austrálii. „Vystopovali jsme tak řadu exilových českých intelektuálů, jejichž jména nebyla do té doby nikde zachycena. Možná, že právě i exilová středoevropská literatura je téma, které by mohlo být pro olomouckou bohemistiku nosné,“ dodal rektor Jaroslav Miller.
Sympozium je určeno akademický pracovníkům a studentům humanitních oborů. V deseti blocích se věnují například intelektuálům 19. století, postavení spisovatele mezi válkami, důsledkům komunistického převratu v životě a díle středoevropských spisovatelů i pozici intelektuála v současné době. Do Olomouce se sjeli nejen bohemisté, interdisciplinaritu setkání dokazuje například i přítomnost Jana Krekuleho z Ústavu experimentální botaniky AV ČR, který bude hovořit o J. E. Purkyněm.
Konferenci pořádá katedra bohemistiky FF UP ve spolupráci s Ústavem české literatury a komparatistiky FF UK v Praze, katedrou bohemistiky FF JU v Českých Budějovicích, Ústavem pro českou literaturu AV ČR a Moravskou zemskou knihovnou v Brně.