Týmy ze všech lékařských fakult v České republice se zúčastnily prestižní soutěže v simulační medicíně SimUniversity 2024, kterou hostilo Simulační centrum Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Své zastoupení měla i Lékařská fakulta UP a úspěšné. Čtveřice ve složení Veronika Vašířová, Hamid Afzaly, Soňa Gáborová a Marek Teleky podala třetí nejlepší výkon.
Soutěž byla plná napětí a výzev. V prvním kole se týmy musely vypořádat s pacientem po polytraumatu a s tachyarytmií, což vyžadovalo rychlou orientaci v akutní situaci a efektivní týmovou spolupráci. Pouze čtyři nejlepší týmy, mezi nimi i tým olomoucké lékařské fakulty, postoupily do druhého kola. V něm studenti čelili náročnému úkolu – péči o dítě v septickém šoku. Tento scénář si vyžádal nejen dokonalé zvládnutí pediatrických postupů, ale také citlivý přístup k situaci.
Vyvrcholením pak bylo závěrečné kolo, ve kterém účastníci museli podle protokolů ALS resuscitovat pacienta ve shockable rytmu, zatímco byli záměrně rozptylováni dalším pacientem vyžadujícím péči. Tento realistický a vysoce náročný scénář prověřil nejen jejich odborné znalosti, ale také schopnost efektivní komunikace a spolupráce pod tlakem.
„Vědomí zodpovědnosti za reprezentaci naší fakulty v nás vyvolávalo mírný stres. Ten však rychle opadl. Atmosféra soutěže byla nesmírně povzbudivá. Mezi týmy nepanovala rivalita a bylo vidět, že si ten den každý náramně užil. Nesmírně obohacující byly i debriefingy, ze kterých jsme si hodně vzali do naší budoucí lékařské praxe,“ shrnul jeden z olomouckých soutěžících, student 5. ročníku Všeobecného lékařství Hamid Afzaly.
„Celá soutěž byla velmi dobře zorganizována a konkurence byla skutečně vysoká. Všechny týmy ze všech lékařských fakult byly výborně připraveny a o vítězství rozhodovaly jen malé detaily. Rozdíly mezi jednotlivými týmy byly jen minimální. Všichni předvedli obdivuhodné výkony,“ uvedla MUDr. Vendula Drietomská, která společně s primářem oddělení urgentního příjmu FNOL MUDr. Vladislavem Kutějem studenty na tuto akci připravovala. Medici chodili pravidelně trénovat na Centesimo a snažili se získat nové vědomosti a dovednosti.
„Myslím si, že studenti, kteří se této soutěže zúčastnili, si zaslouží obrovský obdiv. Bylo to pro ně vykročení z komfortní zóny. Všechny zkušenosti a vědomosti, které díky soutěži získali, se jim budou hodit v jejich profesním životě. Naučili se pracovat v týmu, vyzkoušeli si práci pod tlakem a museli aplikovat své teoretické znalosti v praxi,“ dodala MUDr. Drietomská.
Kateřina Čapková
referát komunikace LF UP