Ondreji Hamuľákovi a Tomáši Gábrišovi z katedry mezinárodního a evropského práva se podařilo stát se hostujícími editory časopisu Journal of Ethics and Legal Technologies. Společně připravili jeho speciální číslo. Periodikum vydává jedna z nejprestižnějších a nejstarších italských univerzit – Padovská univerzita.
Olomoucká dvojice využila profesních kontaktů, které má v Padově Tomáš Gábriš. Jeho spolupráce s tamními právními teoretiky a právními filozofy vyústila v členství v redakční radě časopisu Journal of Ethics and Legal Technologies. Neméně důležitou roli na cestě k editorským postům hrálo i odborné zaměření periodika. Propojení práva a technologií řeší Ondrej Hamuľák a Tomáš Gábriš ve svém projektu Grantové agentury ČR (Vytváření, problémy a limity digitální suverenity Evropské unie).
„Vzhledem k předcházející spolupráci a společným setkáním na mezinárodních konferencích byli italští kolegové zvědaví na stav právní vědy ve vztahu k moderním technologiím v našich česko-slovenských, případně širších středoevropských a východoevropských poměrech. Na základě toho jsme vybírali a oslovovali možné autory příspěvků,“ vysvětlil Tomáš Gábriš. Editoři využili mimo jiné i silného potenciálu olomouckých studentů doktorského programu, mezi přispěvateli jsou hned tři. „Každý autor si místo v našem čísle zasloužil svojí kvalitní prací. Bez kvality, na kterou jsou vydavatelé a členové redakční rady zvyklí, by nebylo možné příspěvky zveřejnit,“ řekl Ondrej Hamuľák.
Úkolem editorů bylo anonymizované příspěvky, které posbírali a které považovali za dostatečně kvalitní, předložit redakční radě k anonymnímu posouzení. „Měli jsme šťastnou ruku. Příspěvky, které jsme vybrali a doporučili, byly redakční radou akceptované,“ zhodnotili Ondrej Hamuľák a Tomáš Gábriš.
Speciální číslo časopisu Journal of Ethics and Legal Technologies připravené olomouckým týmem má podtitul Law, People, Institutions a vyšlo v květnu. Je v něm celkem šest příspěvků od devíti autorů. V elektronické podobě ho zájemci najdou zde.
Časopis Journal of Ethics and Legal Technologies je mladé periodikum, které cílí především na odborníky z jižní Evropy. „Jako hostující editoři jsme získali jedinečnou možnost představit se svým kolegům i zcela novému publiku,“ uvedl Tomáš Gábriš.
Hamuľák-Gábriš jsou již zavedený tým. Již dříve například zakládali odborný časopis Bratislava Law Review, nyní pracují na zmiňovaném projektu Grantové agentury ČR a aktuálně je čeká výzva v podobě přípravy nového doktorského studijního programu Právo a digitální technologie, na němž se bude podílet olomoucká právnická a přírodovědecká fakulta. „Současně podáváme i nové projektové žádosti a věříme, že naše spolupráce bude úspěšně pokračovat i nadále,“ dodal Ondrej Hamuľák.
Obsah čísla Journal of Ethics and Legal Technologies VOL. 4, NO. 1 (May, 2022)
Tomáš Gábriš, Ondrej Hamuľák, Editorial
Pablo Martínez-Ramil, Discriminatory algorithms. A proportionate means of achieving a legitimate aim?
Vasiliki Papadouli, Transparency in Artificial Intelligence: A Legal Perspective
Manola Cherubini, Francesco Romano, Legiferare con l’Intelligenza Artificiale
Elisabeth Hoffberger-Pippan, Rethinking Norms in Times of Algorithmic Decision Making? – A Kantian Approach
Lucia Mokrá, Bibiana Wertlen, Emerging use of modern technologies for human rights protection
Lusine Vardanyan, Hovsep Kocharyan, The right to data protection in the light of personality rights: does it prevent the emergence of data ownership?