Rektoři pěti výzkumně zaměřených vysokých škol podepsali v pražském Karolinu zakládající chartu Asociace výzkumných univerzit České republiky. Jde o zásadní krok, který má vést ke zlepšení postavení českých univerzit v mezinárodní konkurenci.
Asociaci výzkumných univerzit ČR založilo pět předních tuzemských univerzit, které mimo jiné byly i v aktuálním mezinárodním žebříčku QS World University Rankings na prvních pěti místech mezi českými vysokými školami. Do nového uskupení tak patří Univerzita Karlova v Praze, Masarykova univerzita v Brně, Univerzita Palackého v Olomouci, České vysoké učení technické a Vysoká škola chemicko-technologická v Praze. Tyto univerzity sdílejí vizi zvyšování kvality a mezinárodní konkurenceschopnosti v pedagogické a výzkumné činnosti. Společně chtějí pracovat na organizačních, legislativních i rozpočtových opatřeních, díky nimž se v následujících letech mohou dostat mezi nejlepší evropské školy.
„Založení Asociace výzkumných univerzit ČR je stěžejním krokem k posílení kvality českých vysokých škol. Díky nové formě spolupráce pěti předních českých univerzit budeme se zahraničními partnery intenzivněji sdílet vědeckou infrastrukturu, zkušenosti z tvůrčí, výzkumné i vzdělávací činnosti a jednodušeji přenášet výsledky výzkumu do praktického života,“ uvedl Tomáš Zima, rektor Univerzity Karlovy. Dodal, že jedním z důležitých cílů nově vzniklé asociace je i změna systému financování veřejných vysokých škol. „Uskupení významných univerzit prosazuje vyšší standardy kvality, a pokud v nich mají české vysoké školy setrvat, potřebují diverzifikaci,“ doplnil.
V České republice je 26 veřejných vysokých škol, dvě státní a několik desítek soukromých. Už před časem se hovořilo o rozdělení vysokých škol na výzkumné a profesně orientované, které měly být financovány odlišně. Státní politika je však podle rektorů výzkumných univerzit dodnes rovnostářská a excelenci nepodporuje.
„Naším cílem je proto stávající systém změnit. Veřejné vysoké školy by měly být financovány na základě hodnocení vysoké kvality vědecké a pedagogické činnosti, který spočívá v jasném provázání finančních prostředků na mezinárodně uznávané indikátory kvality vědy a vzdělávání,“ vysvětlil rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima.
Podle Mikuláše Beka, rektora Masarykovy univerzity, jsou špičkové, mezinárodně konkurenceschopné univerzity nezbytným předpokladem nejen ekonomické prosperity, ale i kulturního bohatství národa. „Bez takových univerzit budou nejlepší mozky této země nevratně odcházet do ciziny a největší ‚přírodní zdroj‘, který naše země má, tedy talent obyvatel, nebude smysluplně využit,“ uvedl.
Zapojení do mezinárodních sítí a spoluprací je velmi důležité i pro Univerzitu Palackého, která bude mít v asociaci jako jediná ze zmíněných hráčů rektora v předsednictvu České konference rektorů. „Další ambicí tohoto neformálního sdružení je vyšší míra kooperace v oblasti vědní politiky, hodnocení vědy a organizace výzkumu. České univerzity musí být také mnohem úspěšnější v pronikání do mezinárodních výzkumných klastrů a projektů. Věříme, že vznik Asociace výzkumných univerzit ČR pomůže všem zúčastněným univerzitám lépe dosáhnout tohoto cíle,“ řekl Jaroslav Miller, rektor UP.
Cíle Asociace výzkumných univerzit: *Pěstovat excelentní tvůrčí a vzdělávací činnost ve spolupráci se zahraničními partnery. *Prosazovat systém financování veřejných vysokých škol na základě hodnocení kvality vědecké a pedagogické činnosti, který spočívá v jasném provázání finančních prostředků na mezinárodně uznávané indikátory kvality vědy a vzdělávání. * Více se zapojit do řešení prestižních mezinárodních vědeckých projektů, například ERC grantů. *Sdílet výzkumné infrastruktury a špičkové přístrojové vybavení navzájem a také ve spolupráci se zahraničními partnery. *Podporovat přenos výsledků výzkumu do praxe a sdílet zkušenosti v oblasti duševního vlastnictví a v aktivitách vedoucích ke vzniku start-up a spin-off společností.