Nebuď pod tlakem. Tak se jmenuje program, kterým I. interní klinika – kardiologická Lékařské fakulty UP a Fakultní nemocnice Olomouc nabízí lidem potýkajícím se s vysokým krevním tlakem možnost, jak vlastními silami pod dohledem nejen kardiologických specialistů zlepšit svůj zdravotní stav. Přihlásit se mohou zájemci do 40 let i starší.
Vysoký krevní tlak patří k hlavním rizikovým faktorům ovlivňujícím vznik kardiovaskulárních onemocnění, která v současnosti jsou nejčastější příčinou smrti. Zvýšený krevní tlak způsobuje ztrátu pružnosti cév, rozvoj aterosklerózy, zhoršenou funkci orgánů a posléze i jejich selhání. Proto I. interní klinika spustila ucelený program pro pacienty s hypertenzí, kteří chtějí svůj krevní tlak optimalizovat i jinak než léky.
„Tlak, při kterém se naše cévy cítí nejlépe, je do 120/70 milimetrů rtuti. O vysokém krevním tlaku mluvíme od 140/90 milimetrů rtuti, tito pacienti už mají být bez výjimky léčení tabletami na vysoký krevní tlak. Mezi těmito hodnotami, čili mezi 120 a 140 milimetry, jde o tlak zvýšený, kdy už je potřeba zabrat na režimových opatřeních a u pacientů, kteří jsou ve vysokém riziku, někdy i léčit. Problém je v tom, že když zvýšený tlak působí na naše cévy dlouhodobě, a teď nemyslím roky, ale už i měsíce, tak jsou cévy vystaveny tlakovému stresu a ztrácejí pružnost,“ uvedla v nedávném rozhovoru kardioložka Eva Kociánová, která jako první lékařka Fakultní nemocnice Olomouc prošla hodnocením Evropské hypertenzní společnosti a získala statut Clinical Hypertension Specialist of the European Society of Hypertension.
Eva Kociánová byla také hostem pořadu FNOL Ambulance aktivního zdraví, který se věnoval epidemii hypertenze. Zhlédnout ho můžete zde.
„S genetikou neuděláme nic, ale ovlivnit můžeme částečně vnější vlivy, tedy nedostatek pohybu, všudypřítomnou sůl, kaloricky bohaté potraviny a skladbu těchto potravin, a také vnitřní vlivy, to je naše prožívání vnějších okolností formou stresu. Co prokazatelně snižuje krevní tlak, je snížení spotřeby soli, redukce váhy, pravidelný pohyb a balancování stresu relaxačními technikami,“ dodala odborná garantka programu Nebuď pod tlakem.
Program je koncipován jako dlouhodobý, účast v něm trvá minimálně rok, maximálně pak pět let s tím, že vždy po roce dochází ke zhodnocení výsledků a zdravotního stavu účastníka, na kterém se podílejí vedle kardiologů také pneumologové, psychologové, obezitologové nebo nutriční a pohyboví terapeuti.
Na úvod účastník projde vstupním vyšetřením, které zahrnuje například i měření kvality spánku a míry stresu, následně je klientovi stanoven jeho osobní plán. Během programu se pak bude učit, jak správně jíst, jak zvládat stres a jak zlepšit své fyzické a duševní zdraví, také se seznámí s lidmi, kteří mají stejné cíle.
Program Nebuď pod tlakem je aktuálně otevřen jak pro zájemce do 40 let, tak i pro starší. Další informace a přihlašovací formulář jsou k dispozici zde.