Vývoj nanokrystalických léků pro kožní podání je hlavním cílem projektu Crystal4skin – ERA Talents Fellowship, který odstartoval v CATRIN Univerzity Palackého. Díky prestižnímu grantu EU Horizon-Widera-2022-Talents se na jeho řešení bude podílet Gabriela Schneider Rauber, která před příchodem do Olomouce působila na Politecnico di Torino, ale zkušenosti má i s výzkumem ve Velké Británii, USA a Brazílii.
Vývoj nových léčiv ve formě nanopreparátů podávaných alternativní cestou je stále více aktuální především pro pacienty, kteří nemohou kvůli svému stavu užívat léčiva perorálně.
„Projekt Crystals4Skin se zaměří na výzkum nanokrystalických léků pro podání přes kůži, konkrétně skrze vlasové folikuly. Velká kontaktní plocha a objem vlasového folikulu, stejně jako usnadněný přístup do krevního oběhu, z něj činí účinnou cestu pro podávání léčiv ve formě nanočástic. Hlavním cílem projektu je studovat vzájemný vztah mezi strukturou a účinnými vlastnostmi léčiv při jejich transdermálním podání,“ uvedla Schneider Rauber.
Pro naplnění cílů projektu je nezbytné vytvořit multidisciplinární tým výzkumníků s odbornými znalostmi biofyziky, biofarmacie, nanomateriálové chemie i výroby konečných lékových forem produktů. Mentorkou dvouletého prestižního projektu bude Kateřina Poláková, vedoucí skupiny Nanomateriály v biomedicíně CATRIN. Část výzkumu se uskuteční formou stáže ve skupině profesora Thiaga Caona na Federální univerzitě v Santa Catarině v Brazílii. Jedním z úkolů projektu je také zapojení se do aktivit pro urychlení translace poznatků základního výzkumu do aplikační sféry, v tomto případě do vývoje nových farmaceutických produktů.
„Crystal4Skin projekt díky svému zaměření přispěje k diskuzím mezi regulatorními orgány, akademickou sférou a průmyslovými výrobci léčiv, jak urychlit a zefektivnit komunikaci o používání bezpečných a účinných nanoléčiv,” doplnila Poláková.