Spoluzakladatelka a někdejší přednostka Ústavu lékařské genetiky a fetální medicíny Ishraq Dhaifalah obdržela Pamětní medaili UP. Rektor Jaroslav Miller tak ocenil především její přínos pro vybudování špičkového pracoviště olomoucké lékařské fakulty a fakultní nemocnice.
Udělení medaile s dvojportrétem Josefa Dobrovského a Františka Palackého představuje podle rektora ocenění vynikajících zásluh o rozvoj oboru i obdivuhodné kariéry, které Ishraq Dhaifalah dosáhla v České republice po příchodu z rodného Jemenu. „Velmi si vážím vaší olbřímí práce, kterou jste při budování Ústavu fetální medicíny odvedla. V České republice jste zaznamenala oslnivý kariérní úspěch, neznám moc zahraničních vědců, kteří k nám přišli a vynikli tak jako vy,“ uvedl rektor. Jak připomněl, před časem udělil stejné ocenění Jiřímu Šantavému, který olomoucký ústav vedl jako jeho první přednosta. „Vím, že jeho vznik byla práce především vaší dvojice a vaše zásluhy jsou stejně významné,“ zdůraznil rektor.
Docentka Ishraq Dhaifalah se ve své odborné práci dlouhodobě zaměřuje na oblast lékařské genetiky a prenatální diagnostiky. V České republice uvedla do praxe metodu screeningového vyšetření chromozomálních a vývojových vad v prvním trimestru. „Všechna vyšetření, která se původně dělala v 17. až 20. týdnu těhotenství, jsme posunuli do 11. až 12. týdne. Metoda je navíc mnohem citlivější a umožňuje zachytit větší množství případných vývojových vad, což je pro ženy i celé rodiny velmi důležité,“ objasnila Ishraq Dhaifalah, která za zavedení nových metod v prenatální diagnostice obdržela v roce 2007 nejvyšší ocenění Mezinárodní společnosti pro gynekologii a porodnictví (FIGO).
V čele Ústavu lékařské genetiky a fetální medicíny stála v letech 2013 – 2014, na lékařské fakultě a ve fakultní nemocnici ale působila téměř 17 let. V současné době vede soukromé Centrum fetální medicíny a genetiky v Olomouci a ordinuje i v Ostravě. Působí také v Centru fetální medicíny a lékařské genetiky Krajské nemocnice Tomáše Bati.