Návštěvou dvou ostrovních amerických univerzit završil rektor Martin Procházka svou pracovní cestu, během níž pro Univerzitu Palackého v Olomouci uzavřel spolupráci s partnery na Tchaj-wanu, v Jižní Koreji a v USA v oblasti Tichomoří. Posledními dvěma partnerskými vysokými školami, s jejichž představiteli rektor v minulém týdnu jednal, jsou americké univerzity na Havaji a Guamu. Na druhou z obou jmenovaných škol navíc přivezl speciální dárek odkazující k jezuitským misionářům, absolventům olomouckého vysokého učení, kteří před více než třemi sty lety zamířili do této oblasti šířit víru a vzdělání. Jeden z nich – Augustin Strobach – za to na konci 17. století zaplatil svým životem při povstání mikronéských domorodců proti španělským kolonizátorům.
„Ve stopách olomouckých jezuitů jsme navštívili Guam, který je součástí tichomořského souostroví Mariany a náleží k území USA. S rektorem tamní University of Guam, jímž je důstojník letectva ve výslužbě Thomas W. Krise, jsme podepsali memorandum o porozumění mezi našimi institucemi. Zároveň jsem do jeho rukou předal speciální dar, a to grafický list s vyobrazením absolventa naší univerzity Augustina Strobacha obklopeného domorodci s kyjem, jímž jej během povstání usmrtili. Je symbolické, že právě v roce oslav 450 let naší univerzity, kterou založili jezuité, jsme navštívili nejvzdálenější místa, do nichž jezuitští misionáři po studiích v Olomouci zamířili,“ popsal rektor UP Martin Procházka.
V rámci této zahraniční spolupráce nabídnou nově uzavřená partnerství olomoucké univerzity s americkými univerzitami na Havaji a Guamu, se dvěma univerzitami v jihokorejském hlavním městě Soulu a třemi tchajwanskými univerzitami v Kao-Siung a Sin-ču zejména další možnosti akademických výměn a rozvoj spolupráce v oblasti vzdělávacích a vědecko-výzkumných projektů.
Z Olomouce na Guam a zpět
Právě uskutečněná návštěva rektora Univerzity Palackého v Olomouci Martina Procházky na Guamské univerzitě (University of Guam), založené roku 1952, navazuje na dávnou sounáležitost olomoucké jezuitské univerzity s Guamem. Tento nejjižnější ostrov souostroví Mariany, nacházejícího se v severozápadní části Tichého oceánu, nyní náleží mezi autonomní ostrovní území Spojených států amerických. Na počátku 80. let 17. století dorazili na Guam dva jezuitští misionáři – absolventi olomoucké univerzity Tovaryšstva Ježíšova, P. Augustin Strobach, S.J., narozený v Jihlavě, a P. Matěj Cuculinus, S.J., rodák z Mohelnice, aby se tu věnovali šíření římskokatolické křesťanské víry i evropského medicínského a technického pokroku mezi domorodými Chamorry.
Absolventem olomouckého vysokého učení byl i patrně i P. Johann Tilpe, A.J., pocházející ze slezské Nisy a v letech 1682–1701 správce misijní školy na Guamu. Všichni tři jezuité zanechali ve svých relacích řádovým představeným a v korespondenci bohaté doklady o životě Chamorrů, ale také poznatků zeměpisných či přírodovědných. Zatímco P. M. Cuculinus, S.J., a P. J. Tilpe, S.J., zemřeli v letech 1696 a 1710 na Mariánských ostrovech, byl P. Augustin Strobach, S.J., roku 1684 zabit během povstání Chamorrů na mariánském ostrově Tinianu, jeho ostatky byly dopraveny do Čech a nyní jsou uloženy v kostele sv. Ignáce v Jihlavě. Elogium (posmrtný životopis), věnované životu a mučednictví P. Augustina Strobacha, S.J., latinsky sepsal a nechal v Olomouci roku 1691 vytisknout P. Emanuel de Boye, S.J., rektor olomoucké koleje a škol Tovaryšstva Ježíšova v letech 1681–1684 a 1690–1694.
Zavraždění P. Augustina Strobacha, S.J., domorodými povstalci na ostrově Tinianu 27. července (?) 1684. Mědirytový frontispis spisu Emmanuela de Boye Vita et obitus Venerabilis Patris Augustini Strobach è Societate Iesu ex Provincia Bohemiae pro insulis Marianis electi Missionarii, et à rebellibus Sanctae Fidei in iisdem insulis barbarè trucidati anno 1684, mense Augusto. Olomucii, typis Joannis Josephi Kylian, 1691 (2. vyd. 1703?).
Prof. Jiří Fiala