Předposlední říjnový den se konal XIV. ročník semináře Aktivní v každém věku. Seminář zaměřený na pohybové aktivity a zdravý životní styl seniorů proběhl za podpory statutárního města Olomouc a pod záštitou děkana FTK UP dr. Michala Šafáře. Účastníky akce bývají především cvičitelky ČASPV či Sokola, sociální či rehabilitační pracovníci z domovů pro seniory, ergoterapeuti či senioři samotní. Akce sestává převážně z praktických workshopů.
Seminář se letos částečně nesl v duchu východních umění. Na úvod nás Markéta Hajduková provedla kraniosakrální jógou, kterou ještě v dopoledním bloku vystřídala Tereza Winklerová, průvodkyně inteligentním pohybem, s tématem „Nohy a spojení se zemí“, která svůj přístup k lidskému tělu na svých www stránkách popisuje následovně: „Nespojuji se výhradně s žádnou konkrétní metodou či technikou, ale čerpám inspiraci z mnoha přístupů inteligentní práce s tělem a pohybem. Od jógy přes kraniosakrální terapii, vývojovou kineziologii, Bartenieff fundamentals, Labanovy analýzy pohybu, Continuum movement, Feldenkraisovu a Alexandrovu techniku a mnoho dalších. Inteligentní pohyb směřuje k integraci a synergii jednotlivých metodologických přístupů, opírá se o tradiční přístupy, které se stále dynamicky vyvíjejí.“ Seminář byl zakončen taktéž jógou, tentokrát pod uklidňujícím vedením Josefa Trčky, lektora z Centra Vitality, jehož lekce započala tréninkem pozornosti k dechu a obsahovala ukázky některých ásan.
Dále si kolem 35 převážně účastnic mohlo zacvičit se cvičební pomůckou Daflex a vyzkoušet metodu Daflex systém s Drahomírou Bártovou, cvičitelkou olomoucké TJ ČASPV. Zatančit spolu s Lenkou Fasnerovou z Centra pohybu a vyzkoušet si prvky sebeobrany s Adamem Suchánkem. Program byl doplněn teoretickou přednáškou Báry Řehové „Za horizontem mysli …“.
Letos náš seminář minula chřipková epidemie, a tak jsme velmi spokojeny s optimálním počtem účastníků.
E-mail od účastnice fyzioterapeutky: „…bylo příjemné vyjet z mé praxe na váš seminář. Z mé strany naprostá spokojenost se všemi přednáškami. O všem jsem slyšela kromě linedance. To mě zaujalo hodně. Jak říkala Mgr. Fasnerová, jde tady o nastavení psychiky se subjektivním prožíváním hudby každého vozíčkáře. A zároveň se u toho i řádně zapotí. Na fyzickou kondici dobrá věc. Škoda, že jsem nestihla ‚nohu a spojení se zemí‘. Nevadí, příště. Díky tobě a paní Ivě Klimešové za příjemný den.“
Julie Wittmannová a Iva Klimešová, FTK UP