Katedra informatiky na přírodovědecké fakultě předala dnes deseti studentům s vynikajícím prospěchem Klirovo stipendium. Finanční bonus ve výši 5000 korun si vysloužili vždy dva nejlepší zástupci každého ročníku.
„Velmi si vážíme studentů, kterým záleží na dobrém prospěchu. V dnešní době, kdy se studenti mohou věnovat řadě aktivit, ale třeba při studiu i pracovat v oboru, to není zcela pravidlem. Stipendium je proto oceněním těch z vás, kteří jste dokázali náročné studium se vším ostatním skloubit a dosáhnout vynikajícího prospěchu,“ uvedl zástupce vedoucího katedry pro výuku Eduard Bartl.
Katedra poprvé udělila stipendia letos v dubnu. Dnes je převzali studenti s nejlepšími studijními výsledky v akademickém roce 2016/2017. Museli uspět ve velké konkurenci, na katedře je zhruba 500 studentů.
Již podruhé prospěchové stipendium získala Alena Svobodová, nyní studentka druhého ročníku bakalářského studia. „Pro mě je to docela výjimečné, protože jsem šla tento obor studovat, i když jsem nikdy před tím neprogramovala. Stipendium tedy beru jako ocenění své píle. Že jsem se nedala odradit, i když řada mých spolužáků měla mnohem větší zkušenosti. Peníze se mi samozřejmě budou hodit. V létě se chystám do Ameriky, hodně si na to šetřím. Takže i stipendium asi využiju na tento účel,“ uvedla oceněná studentka.
Katedře se daří na stipendia získávat i podporu sponzorů. Jedním z nich je i společnost Quadient, jež se věnuje vývoji softwarů. Její zástupkyně Leona Ptáčková se dnes předávání stipendií zúčastnila. „Naše firma se snaží podporovat studenty a přispívat na jejich vzdělávání. Každý rok na podzim otevíráme svoji vlastní akademii, která bývá z velké části obsazena absolventy Univerzity Palackého. Účastníky dvouměsíčního vzdělávacího programu připravíme na technologie, s nimiž pracujeme, a následně je začleňujeme do našich týmů,“ uvedla.
Stipendium nese jméno loni zesnulého významného odborníka v oblasti počítačových a systémových věd českého původu George J. Klira. Byl autorem řady významných prací včetně patentů a 17 knih. Za svůj vědecký přínos získal několik čestných doktorátů a dalších ocenění, mimo jiné Bolzanovu medaili Akademie věd ČR za přínos v matematických vědách. V letech 2002 až 2014 několikrát přednášel pro studenty informatických oborů na Univerzitě Palackého, byl členem zkušebních komisí pro obhajoby doktorských prací. Se členy katedry informatiky ho také spojuje několik společně napsaných odborných publikací.
Ocenění studenti:
Karolína Zemenová, Alena Svobodová, Jana Lubojacká, Adam Řezníček, Tereza Kočířová, Michal Opálka, Jan Nováček, Tomáš Mikula, Jan Janeček, Peter Vaňušanik