O Cenu Wernera Siemense mohou i letos usilovat studenti, pedagogové a vědci technických, přírodovědeckých a medicínských oborů. Byl vyhlášen již 24. ročník soutěže a přihlášky lze zasílat do 30. listopadu 2021. Nominovat případné laureáty může i veřejnost.
„Poznání a vzdělání je základem každého pokroku. Studentům, mladým vědcům a jejich pedagogům chceme ukázat, za jak důležitou jejich roli ve společnosti považujeme,“ uvedl k zahájení soutěže generální ředitel skupiny Siemens v České republice Eduard Palíšek.
Soutěž je vyhlášena v několika kategoriích – nejvýznamnější výsledek základního výzkumu, nejlepší pedagogický pracovník, nejlepší diplomová práce či nejlepší dizertační práce, ocenění za překonání překážek při studiu, zvláštní cena za vynikající kvalitu ženské vědecké práce a vyhlášena bude i nejlepší absolventská práce (diplomová/dizertační) zabývající se tématy konceptu Průmysl 4.0 a nejlepší absolventská práce (diplomová/dizertační) zabývající se chytrou infrastrukturou a energetikou. Podrobné informace jsou zde.
Cenu Wernera von Siemense pořádá český Siemens spolu s významnými představiteli vysokých škol a Akademie věd ČR, kteří jsou i garanty jednotlivých kategorií a podílejí se na vyhodnocení prací. Záštitu nad udílením cen poskytuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR. Svým rozsahem, výší finančních odměn a historií je Cena Wernera von Siemense jednou z nejvýznamnějších nezávislých iniciativ tohoto druhu v Česku. V předchozích třiadvaceti ročnících soutěže bylo oceněno 410 studentů, pedagogů a vědců, na odměnách bylo vyplaceno přes 13,4 milionu korun. Letošní ročník v osmi kategoriích rozdělí 900 000 korun, v kategorii nejlepší diplomová a dizertační práce spolu se studenty ocenění získají i vedoucí prací.
V minulém ročníku soutěže nejvíce ocenění získali zástupci Akademie věd ČR (7), následovaní Univerzitou Karlovou v Praze (6). Bez ocenění v minulosti nezůstala ani Univerzita Palackého. V roce 2020 získal Ivo Straka z katedry optiky přírodovědecké fakulty Cenu za nejlepší dizertaci. Ocenění převzal spolu se svým školitelem profesorem Jaromírem Fiuráškem. O dva roky dříve získala Cenu za nejlepší dizertační práci a zvláštní ocenění za nejlepší ženskou dizertační práci Kateřina Holá z Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů a vedoucí práce Radek Zbořil. Cenu za nejlepší dizertační práci převzal v roce 2012 také odborný asistent Společné laboratoře optiky Univerzity Palackého a Fyzikálního ústavu Akademie věd Karel Lemr spolu se školitelem Janem Soubustou.