Radomil Kočí, Lukáš Vlk a Vojtěch Hudec. Trojice studentů olomoucké právnické fakulty ovládla letošní ročník soutěže Spotřebitelskoprávní moot court. A to doslova. Olomoucký tým nejenže získal cenu pro absolutního vítěze, ale přidal k ní i ocenění za nejlepší písemné podání. Takový double se v historii soutěže zatím žádnému jinému týmu nepodařil.
Spotřebitelskoprávní moot court, ve kterém si studenti českých právnických fakult zkouší nanečisto roli advokátů, tradičně pořádá spotřebitelská organizace dTest. Letošní ročník se zaměřil na online aukční společnosti v oblasti realit. „Soutěžní případ vycházel z reálných stížností spotřebitelů na tyto společnosti, které si účtují registrační poplatek, ačkoliv spotřebitel často vůbec netuší, že se k jeho úhradě zavazuje,“ popsala Eduarda Hekšová, ředitelka organizace dTest. Na jedné straně soutěžního sporu proto stála spotřebitelka a na druhé straně dražební portál. Studenti si vyzkoušeli zastupovat obě strany.
Do soutěže se přihlásilo více než 30 dvou- až čtyřčlenných týmů ze všech právnických fakult v České republice. V písemném kole musely všechny týmy vypracovat podání k fiktivnímu soudu jak za žalobkyni – spotřebitelku, tak za žalovanou společnost. Deset nejlepších týmů postoupilo do ústního kola, které se konalo na brněnské právnické fakultě. To už bylo velmi podobné skutečnému jednání u soudu.
Roli soudců na sebe vzali Milan Hulmák, advokát, rozhodce a pedagog, Věra Knoblochová, vedoucí oddělení spotřebitelské legislativy Ministerstva průmyslu a obchodu, Vlastimil Turza, vedoucí právního oddělení České obchodní inspekce, Štěpán Janků, popularizátor právního psaní, Petr Jedlička, lektor moot courtových dovedností, nebo vysokoškolské učitelky Blanka Vítová a Markéta Selucká.
Porota nakonec rozhodla, že absolutním vítězem soutěže se stal tým studentů z Právnické fakulty Univerzity Palackého ve složení Radomil Kočí, Lukáš Vlk a Vojtěch Hudec. Stejný tým odevzdal také nejlepší písemné podání. „Vítězství je pro nás velmi cenné, zejména s ohledem na to, že jsme měli možnost přímé názorové konfrontace se studenty z ostatních právnických fakult. Vzájemná soutěživost přirozeně funguje,“ řekl Vojtěch Hudec, student 5. ročníku programu Právo a právní věda. S kolegy z týmu a z ročníku se shodli, že hlavní motivací, proč se do soutěže přihlásili, byla možnost otestovat si znalosti před odbornou porotou a prohloubit si vědomosti.
Účasti v soutěži ani na chvíli nelitují. „Nejcennější jsou pro nás nabyté zkušenosti v oblasti právní argumentace a v prezentaci vlastních názorů před skutečnými odborníky. Získali jsme novou motivaci do studia a chuť dál na sobě pracovat,“ doplnil další člen vítězného týmu Lukáš Vlk. Jeho kolega Radomil Kočí pak přidal vzkaz všem studentům, kteří zvažují účast v příštím ročníku. „Pojďte do toho. Bez ohledu na umístění to stojí za to. Budete mít do studia i do své právní praxe z čeho čerpat.“
Olomoucká právnická fakulta ve Spotřebitelskoprávním moot courtu sbírá ocenění pravidelně. V premiérovém ročníku získali její studenti celkové 2. místo, cenu za nejlepší písemné podání a titul nejlepšího řečníka. Vloni pak olomoučtí studenti v hlavní kategorii zvítězili. „Pro mě jako vyučující je opravdu potěšující vidět, jak naši studenti rostou a nabírají nejen znalosti, ale i cenné zkušenosti a dovednosti, které se v této soutěži naplno odhalí. Jsem moc ráda, že i letos naši studenti ukázali, jak jsou šikovní. Naše fakulta na ně může být právem hrdá,“ zhodnotila Blanka Vítová z katedry soukromého práva a civilního procesu, která je fakultní koordinátorkou soutěže a pravidelnou členkou soutěžní poroty.
Více informací o soutěži naleznete na www.spotrebitelskymoot.cz.
Spotřebitelskoprávní moot court 2021
Celkový vítěz
tým – Radomil Kočí, Lukáš Vlk a Vojtěch Hudec (PF UP v Olomouci)
Nejlepší písemné podání
tým – Radomil Kočí, Lukáš Vlk a Vojtěch Hudec (PF UP v Olomouci)
Nejlepší řečník
Boleslav Tomšík (PF MU v Brně)