Projekt s názvem Kineziológia pohybového aparátu: od vyšetrenia k cielenej intervencii (NFP403401DXF4), který je od února 2025 realizován v rámci programu přeshraniční spolupráce Interreg Slovensko – Česko 2021–2027 ve výzvě INTERREG SK-CZ/2023/4_Vzdelávanie, spolufinancovaný z Evropského fondu regionálního rozvoje, je v pořadí již třetím projektem v rámci tohoto programu, který získala katedra přírodních věd v kinantropologii FTK UP v Olomouci od roku 2020. Vedoucím partnerem projektu je Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnavě, Univerzita Palackého v Olomouci plní roli hlavního přeshraničního partnera. Za UP projekt administrativně zaštiťuje Projektový servis UP.
Z údajů renomovaných agentur vyplývá, že na celém světě žije více než 1,71 miliardy lidí s onemocněními kosterně svalového systému a jejich počet se stále zvyšuje. Ze statistik o zdravotním stavu obyvatelstva České a Slovenské republiky v letech 2021 a 2022 je zřejmé, že počet hospitalizovaných pacientů, návštěv ve specializovaných ambulantních zařízeních, pracovních neschopností a invalidních důchodů v důsledku onemocnění pohybového aparátu narůstá. V České republice bylo v tomto období z těchto důvodů hospitalizováno 96 373 pacientů (919,2 na 100 tisíc obyvatel), počet případů pracovní neschopnosti na 100 tisíc obyvatel byl 8 082. Kvalita péče o tyto pacienty je ve většině případů na velmi dobré úrovni, avšak jejich zvyšující se počet klade nároky na zefektivnění péče. K tomu může nemalou měrou přispět i zlepšení teoretických poznatků v oblasti kineziologie pohybového aparátu.
Projekt byl předložen na základě poznatků, ze kterých vyplývá, že v porovnání s dlouhodobými zkušenostmi v oblasti prevence a rehabilitace poruch pohybového aparátu, je do výrazné míry omezeno komplexní propojení informací získaných pomocí objektivní diagnostiky a biomechanické analýzy pohybu a navazující fyzioterapeutické intervence. Proto je nezbytné zlepšit přístup ke kvalitnímu vzdělávání v oblasti kineziologie pohybového systému, včetně inovace studijních materiálů pro studenty i odborníky z praxe, zajímající se o tuto problematiku.
Cílem projektu je vypracování systému společné odborné přípravy, která bude zahrnovat biomechaniku pohybového systému, diagnostiku pohybových činností a fyzioterapeutické postupy zaměřené na prevenci poruch kosterně svalového aparátu.
Vzdělávací část programu bude sestávat z online přednášek a prezenčních praktických workshopů, které budou zaměřeny na oblast diagnostiky pohybového systému a biomechanické analýzy pohybu a dále na tvorbu fyzioterapeutických postupů ke snížení a/nebo prevenci poruch kosterně svalového aparátu. Tyto výstupy budou určeny všem zájemcům z řad odborných pracovníků, studentů i veřejnosti se zájmem o oblast fyzioterapie, ergoterapie, ortopedie, ortotiky, protetiky, diagnostiky a k tomu příslušejících technologií. Teoretické výstupy budou doplněny o e-studijní materiály ve formě odborných textů, videí a animací, které budou přístupné široké odborné veřejnosti na portálech zainteresovaných institucí. Doplní tak podklady, které byly vypracovány v rámci předchozího projektu a v současné době jsou dostupné ZDE. Na workshopech získají účastníci při řešení vybraných úloh praktické zkušenosti při práci s moderní přístrojovou technikou.
V rámci řešení projektu dojde k vytvoření partnerské sítě, která bude sloužit ke zkvalitnění spolupráce vysokých škol a odborných pracovišť v příhraničních regionech České a Slovenské republiky. Za českou stranu se na této spolupráci budou, kromě řešitelské instituce, podílet také Pedagogická a Lékařská fakulta Ostravské univerzity v Ostravě, Fakulta elektrotechniky a informatiky Vysoké školy báňské – Technické univerzity v Ostravě, Fakulta sportovních studií Masarykovy univerzity v Brně, Centrum sportovních aktivit Vysokého učení technického v Brně, Ortopedická protetika Frýdek-Místek, s r. o., a Mediekos Ambulance, s r. o., Zlín.
Skutečnost, že na realizaci programu se budou podílet vědeckopedagogičtí pracovníci a odborníci z praxe v oblasti fyzioterapie, rehabilitace, biomechaniky a funkční diagnostiky, umožní komplexní náhled při řešení dané problematiky. Zapojení institucí v rámci partnerské sítě bude sloužit k rozšíření výsledků projektu v příslušných regionech. Vytvoří také možnosti, aby do realizovaných aktivit byla zahrnuta aktuální problematika, která je řešena na odborných a firemních pracovištích, zabývajících se praktickými úlohami. Studenti vysokých škol a další zájemci o řešenou problematiku v oblasti kineziologie pohybového systému tak získají přístup k materiálům, vytvořeným v souladu s nejnovějšími vědeckými poznatky a s využitím moderních technologií.
prof. RNDr. Miroslav Janura, Dr., katedra přírodních věd v kinantropologii FTK UP