Vliv sexuálního násilí na těhotenství, možnosti zkvalitnění péče o pacienty s karcinomem prostaty, imunita včel nebo inovace v monitorování biomasy, to je ukázka témat, kterým se věnují studenti podpoření v letošním roce Nadačním fondem UP. Své projekty představili na tradičním adventním setkání s představiteli fondu a jeho dárci a partnery.
Setkání nabídlo prostor pro bilanci letošních aktivit Nadačního fondu UP, také pro neformální diskuzi o výsledcích práce podpořených studentů a studentek a jejím přínosu pro společnost. Přítomné ve velké zasedací místnosti rektorátu přivítal rektor Martin Procházka, prorektorka pro komunikaci a studentské záležitosti Andrea Hanáčková, která připomněla portál Talentovaný Palacký, a ředitel NF UP Jiří Rudolf.
„V našich studentech vidím budoucnost našeho regionu a naší společnosti a zcela pragmaticky si přeji, aby se jim dařilo a aby jako úspěšní nezapomněli na UP a jednou se třeba stali podporovateli našeho fondu,“ řekl ředitel fondu, který zároveň poděkoval dárcům a partnerům za podporu a přízeň.
Na jeho slova navázala koordinátorka Katrin Stark s krátkým ohlédnutím za uplynulým rokem. „Věnovali jsme se budování komunity dárců, navazování nových partnerství, mediální spolupráci a popularizaci vědy, stipendistům jsme nabídli vedle finanční podpory také možnosti dalšího vzdělávání a seberozvoje. Nejdůležitější je to, že jsme letos podpořili devět studentek a studentů, a to rekordní celkovou částkou 775 tisíc korun,“ shrnula Katrin Stark.
Setkání se osobně zúčastnily čtyři letos podpořené studentky, ostatní stipendisté pozdravili přítomné prostřednictvím videí natočených na probíhajících zahraničních stážích, jejichž absolvování jim fond svou podporou umožnil.
Osobně seznámila se svou prací studentka fakulty zdravotnických věd Kristýna Kultová, která se zaměřila na problematiku vlivu sexuálního násilí na těhotenství, porod a rané rodičovství. „Z dat získaných z rozhovorů mimo jiné vyvozuji doporučení pro praxi porodních asistentek, jak přizpůsobit jejich péči o oběti sexuálního násilí. Věřím, že můj projekt pomůže rozšířit povědomí o této problematice,“ uvedla studentka. Podobný cíl má i Eliška Vodáková, doktorandka fakulty tělesné kultury, která se věnuje vodní terapii – o její práci jsme psali v magazínu Žurnál.
Svůj výzkum představila osobně i Eliška Pinďáková z přírodovědecké fakulty, která studuje imunitu včel a díky podpoře NF UP absolvovala stáž v Dánsku. Během krátké prezentace Marty Sýkorové z teologické fakulty pak došlo i na pohádku. Doktorandka Institutu sociálního zdraví (OUSHI) totiž v rámci zájmu o lidi s vysokou citlivostí píše knihu velmi špatných pohádek pro dospělé. „Každá z nich pracuje s nějakou utkvělou myšlenkou toho člověka a má tragický konec, ke kterému taková představa může vést. Zároveň ale pohádky nabídnou i pozitivní konce, které mají povzbudit. Kniha bude obsahovat také psychoterapeutickou a seberozvojovou část s otázkami a tipy k zamyšlení,“ přiblížila.
Kromě letošních stipendistů pozvání na setkání přijali i čtyři studenti podpoření v loňském roce – Michaela Žišková z pedagogické fakulty a Marie Pražáková, Markéta Fuksová a Adam Matěj z přírodovědecké fakulty, kteří popsali, jak se jejich práce a kariéry dále vyvíjejí.
O Nadačním fondu UP, jeho aktivitách i všech dosud podpořených studentech a jejich projektech si můžete více přečíst zde.