Právnická fakulta podepsala smlouvu o spolupráci s Charitou Olomouc. Získala tak zajímavého partnera pro zajištění odborných praxí studentů. Charita má zase na oplátku odbornou záštitu svého bezplatného poradenství, které poskytuje klientům v rámci Dluhové poradny.
Smlouva zpečetila zhruba dvouletou spolupráci mezi oběma subjekty. „Jsem velmi ráda, že jsme zformalizovali naše vztahy. Je to další krok v plnění třetí role univerzity, v její společenské odpovědnosti, v pomoci potřebným. Věřím, že spolupráce se bude ještě rozvíjet,“ řekla při podpisu smlouvy Zdenka Papoušková, děkanka PF UP. Za Charitu Olomouc přidala podpis její ředitelka Ludmila Gottwaldová. „Spolupráce s vaší fakultou zvyšuje prestiž naší poradny. Pro klienty, kterými jsou lidé ve složité finanční a životní situaci, je to velký přínos. Jsme nesmírně vděčni za odbornou garanci, kterou smlouvou získáváme. Placené právníky si nemůžeme dovolit,“ uvedla ředitelka olomoucké Charity.
A jak bude samotná spolupráce vypadat? „Budeme pokračovat v již osvědčené praxi. Vybraní studenti budou v kontaktu se sociální pracovnicí z Dluhové poradny, která jim zprostředkuje právní dotazy související s klientovým případem. Dotaz zpracují a výstup zkonzultují s naším supervizorem. Teprve potom se odborná právní rada dostane ke klientovi. Studenti mají možnost nahlédnout i do zákulisí fungování zavedené veřejně prospěšné organizace s celorepublikovou působností jakou je Charita,“ nastínila Veronika Tomoszková, vedoucí Centra pro klinické a právní vzdělávání, které podle fakultního statutu mimo jiné organizuje i praxi studentů. Podle Veroniky Tomoszkové je sociální rozměr této praxe to podstatné, co ji odlišuje od ostatních běžných praxí například v advokátních kancelářích a co by mohlo studenty zajímat a nadchnout.
Mentorem ze strany Charity bude sociální pracovnice Eva Koblihová. Supervizorem za PF UP pak Marek Juráš, absolvent olomouckých práv, advokát, který se dlouhodobě zaměřuje na insolvence a exekuce. „Dluhové poradně pomáháme se studenty již třetí semestr v řadě. Od studentů mám zatím jen pozitivní ohlasy,“ naznačil Juráš a dodal, že studenti – zájemci o praxi se přihlašují sami a vybíráni jsou na základě motivačního dopisu. Za práci pro Dluhovou poradnu získávají šest kreditů.
Centrum pro klinické právní vzdělávání chce ve vyhledávání dalších vhodných partnerů pokračovat. „Do budoucna chceme vytvořit síť poskytovatelů praxí, jejichž prostřednictvím budeme nabízet posluchačům supervidované praxe, které budou mít pravidla daná smluvně,“ dodala Veronika Tomoszková.
Charita Olomouc otevřela Dluhovou poradnu v červenci 2014. Vloni poskytla bezplatnou pomoc 158 klientům v rámci 1263 konzultací. Nejčastěji pomáhá s návrhy na oddlužení, se zastavením exekuce, nastavením splátkové kalendáře nebo komunikací s věřiteli. Poradna sídlí v Řezníčkově ulici 8.