Pouhých pět měsíců uplynulo od zahraniční cesty zástupců vedení právnické fakulty na Taiwan. Důkazem, že šlo o velmi úspěšný výjezd, je uzavřená smlouva o spolupráci s prestižní National Taiwan University (NTU). Pro PF UP je to první zahraniční partner z Asie. Z navázaných kontaktů budou v nejbližších týdnech již těžit první studenti obou škol.
V lednu na Taiwan odcestoval Václav Stehlík, děkan PF UP, a Martin Faix, proděkan pro zahraniční záležitosti PF UP. Během týdenní zahraniční cesty stihli více než 12 různých pracovních schůzek, mimo jiné zavítali na taiwanský Ústavní soud, na NTU nebo se setkali s představitelem České ekonomické a kulturní kanceláře, se kterým jednali o různých formách finanční podpory včetně stipendií.
„Jsme rádi, že naši studenti nejsou pasivní a že mají velký zájem o příležitosti, které jsme pro ně v tak krátkém čase vyjednali. Budeme se dál snažit rozvíjet možnosti spolupráce s taiwanskými univerzitami. Cíleně hledáme příležitosti, které jsou spojené se studiem a kde je finanční náročnost co nejmenší. Máme vynikající studenty a je skvělé, že jim můžeme nabídnout studijní pobyty i mimo Evropu,“ zhodnotil proděkan Martin Faix.
První společnou dohodnutou aktivitou s NTU budou už o těchto prázdninách letní školy. Přímo na NTU vyjedou dva vybraní olomoučtí studenti. Tamní univerzita jim odpustí školné a budou mít zajištěno ubytování, akademický, kulturní a doprovodný program. „Recipročně za stejných podmínek se budou dva taiwanští studenti účastnit naší letní školy,“ uvedl Martin Faix a doplnil další konkrétní výstupy spolupráce s NTU. „Náš student doktorského studijního programu plánuje v Tchaj-pej výzkumný pobyt. Vše nyní zařizujeme a dolaďuje. Na celý zimní semestr k nám pak přicestuje jedna taiwanská studentka.“
Vedle NTU právnická fakulta intenzivně rozvíjí také vztahy s Tunghai University. I v tomto případě se připravuje smlouva o spolupráci. Už nyní je jasné, že na zimní semestr příštího akademického roku na ni vyjedou čtyři vybraní olomoučtí studenti. „Všichni obdrží stipendium, které jim pokryje veškeré běžné náklady související s pobytem, a budou mít mimo jiné intenzivní výuku mandarínštiny,“ upřesnil Martin Faix.
Navázání úzkých akademických vztahů s Taiwanem navazuje na aktivity Univerzity Palackého a vychází ze současné zahraniční politiky České republiky.