Zopakovat si nabyté právní znalosti a umět je předat srozumitelnou formou výukových bloků, přednášek či školení laické veřejnosti. To je podstatou praktického předmětu Street law, který zajišťuje katedra klinického právního vzdělávání a rozvoje profesních dovedností. Zapsat si ho mohou studenti právnické fakulty jako volitelný předmět. V rámci něj fakulta spolupracuje například s olomouckou neziskovou organizací Trend vozíčkářů. A spolupráce je to velmi zdařilá.
K propojení právnické fakulty a spolku Trend vozíčkářů, který patří k největším poskytovatelům osobní asistence zdravotně postiženým v ČR, došlo již v roce 2021. „Naši studenti docházejí za klienty do jejich bezbariérového centra. Zhruba šestkrát za rok si pro ně připravují speciální přednášku. Cílem je předat klientům informace a rady, které se jim budou hodit v běžném životě. Důležitý je nejen obsah, ale i forma,“ řekla Patrícia Mučka Pevala, která vede semináře Street law. Klienti spolku mají možnost účastnit se přednášek i online.
„Se spoluprací s právnickou fakultu jsme velmi spokojeni a vřele ji neziskovkám doporučujeme. Právní témata jsou našim klientům předávána zážitkovou formou, přitom jasně a srozumitelně. Studenti citlivě zohledňují specifika naší cílové skupiny, potřeby osob s tělesným postižením. Témata plánujeme společně s důrazem na přínos klientům,“ shrnula Jana Měrková, manažerka sociálních služeb a zástupkyně ředitele Trendu vozíčkářů. Mezi již stabilní témata patří nebezpečí sociálních sítí a jejich obchodní podmínky, dědické právo nebo dluhové poradenství.
Zkušenost s předmětem Street law má Jan Tichánek, student 3. ročníku magisterského programu Právo a právní věda. „Předmět jsem si zapsal opakovaně. Měl jsem již možnost ‚vyučovat‘ na základních a středních školách i v neziskových organizacích. Asi mou nejzajímavější zkušeností byl právě spolek Trend vozíčkářů, ve kterém jsem trávil téměř celý semestr,“ řekl Jan Tichánek s tím, že si stihl pro klienty připravit celou škálu témat od ústavních základů, občanské právo, přes trestní právo až po dezinformace a získávání ověřených informací.
Všechna témata se vždy vyučují formou aktivizačních metod, kdy si sám student volí aktivity. „A fantazii se meze nekladou. Sám jsem využil spoustu různých interaktivních možností, jako například simulaci řízení, hru Věřte, nevěřte či různé varianty argumentačních her,“ vyjmenoval student práv. Podle něj je nespornou výhodou tohoto praktického předmětu skutečnost, že si studenti musí ucelit a zopakovat své vlastní nabyté právní znalosti, které pak navíc opakovaně využijí při studiu na fakultě. „Předmět mi pomohl zdokonalit se v mnoha dovednostech, mimo jiné v prezentačních a rétorických. Naučil jsem se zamyslet nad odbornými tématy z perspektivy laiků, což se mi do právní praxe bude určitě hodit,“ zhodnotil Jan Tichánek. Předmět by doporučil všem, kteří se chtějí na fakultě zapojit do akčního kolektivu, poznat spolužáky z vyšších ročníků a některé vyučující z jiného úhlu pohledu než na přednáškách a seminářích.
Přednášky pro Trend vozíčkářů jsou naplánovány i pro nadcházející letní semestr. Olomoucký spolek není jedinou neziskovkou, se kterou fakulta prostřednictvím předmětu Street law spolupracuje. Podobné vzdělávací aktivity nabízí například Charitě Olomouc, Bílému kruhu bezpečí nebo spolku Dobré místo pro život.
V zimním semestru tohoto akademického roku odučili studenti práv v rámci předmětu Street law celkem 66 pětačtyřicetiminutových bloků. Většinu na středních školách.
Aktivity Street law (září–prosinec 2024)
ZŠ Svatoplukova Olomouc | 12krát 45 minut
Střední odborná škola Olomouc, spol. s.r.o. | 5krát 45 minut
Lékařské a přírodovědné gymnázium Ostrava – PRIGO, s.r.o. | 9krát 45 minut
Gymnázium Hranice | 12krát 45 minut
Střední škola polytechnická, Olomouc | 6krát 45 minut
Gymnázium, Olomouc, Čajkovského | 10krát 45 minut
Gymnázium, Olomouc – Hejčín | 6krát 45 minut
spolek Trend vozíčkářů Olomouc | 2krát 45 minut
Středisko pro krizovou pomoc Charity Olomouc | 2krát 45 minut
výuka v rámci projektu Firma v kapse | 2krát 45 minut