Již za pár dnů vycestují studenti a studentky Katedry rozvojových a environmentálních studií z Univerzity Palackého v Olomouci do Gruzie, aby tam obohatili své teoretické znalosti o praktické zkušenosti. V terénu navštíví konkrétní projekty zahraniční rozvojové spolupráce ČR i vybraných mezinárodních organizací. Po návratu z exkurze pak budou doma šířit osvětu - besedami, vzdělávacími aktivitami a mediálními výstupy.
Gruzie patří mezi programové země české Zahraniční rozvojové spolupráce. Právě tam se koncem června vydají studenti a studentky Katedry rozvojových a environmentálních studií (KRES) Univerzity Palackého. Na terénní exkurzi budou mladí lidé z Olomouce přímo v terénu konfrontovat své teoretické znalosti s praktickými ukázkami realizace rozvojových projektů, které byly financovány prostřednictvím grantů České rozvojové agentury (ČRA). Studenti a studentky KRES uvidí praktické zemědělské projekty či podporu rozvoje kapacit místních samospráv organizace Charita ČR a také projekty v oblasti rozvoje občanské společnosti, podpory drobného podnikání a spolupráce mezi zemědělci implementované organizací Člověk v tísni.
Příprava na exkurzi je nesmírně důležitá, ale také vedení studentů během cesty a po jejím ukončení. Během exkurze budou proto pravidelně probíhat reflexe a navázání znalostí získaných z praxe na teoretické vědomosti z výuky. Pod vedením profesionální žurnalistky pak budou studenti a studentky po návratu z cesty přetavovat své zkušenosti v praktické aktivity, ať už osvětového, edukativního či mediálního charakteru. Budou přitom aplikovat poznatky nabyté během přípravného workshopu rozvojové žurnalistiky. Také využijí poznatky od rozvojového diplomata, Jana Černíka, který jim před výjezdem na exkurzi objasnil vztahy ČR s Gruzií a podal také přehled realizovaných rozvojových i transformačních projektů.
V rámci programu studijní cesty navštíví studenti a studentky Delegaci EU v Gruzii, kde získají pohled na tuto zemi ze strany Evropské unie a budou jim představeny programy realizované v rámci tzv. Východního partnerství. V kancelářích Transparency International, For Better Future a Caucasus Institute for Peace se bude hodně diskutovat o roli občanské společnosti a neziskových, ale také mezinárodních organizací při budování míru a mezikulturního dialogu v tomto regionu. Se svými vrstevníky z organizací Center for Social Entrepreneurship - CSRDG a také DRONI se účastníci studijní cesty pobaví na téma podpora sociálního podnikání, prodiskutují programy pro mládež, podporu občanské participace a zaměstnanosti a vytváření pracovních příležitostí.
Exkurze není orientována jen na hlavní město Tbilisi, ale studenti a studentky vycestují i do Batumi, Tserovani, Marmeuli a Kutaisi. Právě v Kutaisi pracuje s vnitřně přesídlenýmí ženami organizace Fund of Women Entrepreneurs, která olomoucké skupině také odprezentuje své úspešné integrační a inkluzivní aktivity. Exkurze je spolufinancována Českou rozvojovou agenturou.
Božena Markovič Baluchová, Simona Šafaříková, Lenka Dušková, KRES