Za zásluhy v oblasti dobrovolnictví v akademickém roce 2016/2017 udělil rektor Jaroslav Miller prvních sedm ocenění v historii univerzity. Slavnostní vyhlášení Cen rektora pro nejlepší dobrovolníky z řad studentů a zaměstnanců se uskutečnilo v Kapli Božího Těla v závěru letošního druhého ročníku Dnů dobrovolnictví na UP.
Voucher na kurz Feuersteinovo instrumentální obohacení si jako hlavní cenu odnesla Jana Sedlářová, studentka dálkového studia Charitativní a sociální práce na CMTF, za dobrovolnickou činnost ve Školičce Khamoro olomoucké Charity. „Mám velkou radost. Když člověk dává něco jen tak, nějaké dobro nezištně, vrátí se to. Bez dětí v Khamoru už si svůj život nedokážu představit. Přijali mne mezi sebe, důvěřují mi a já jsem si je velmi oblíbila,“ svěřila se Jana Sedlářová, která do charitní školky původně nastoupila v rámci své praxe. „Protože ale nebylo volné místo, oslovili mne v rámci dobrovolnictví. Souhlasila jsem a díky tomu jsem změnila některé své názory a jsem za to velmi ráda,“ dodala.
Do historie soutěže se jako vítězové dalších kategorií zapsali studenti a pracovníci UP Zuzana Bernátová, Vendula Kadlecová, Tomáš Krajča, Pavlína Hrdličková, Luděk Šebek a Tomáš Vyhlídal z filozofické, přírodovědecké a teologické fakulty a fakulty tělesné kultury. Od zástupců univerzity převzali pamětní diplomy, univerzitní víno a skleněnou sošku anděla z ostravské umělecké dílny. „Měla jsem sice studium, koníčky, ale stále jsem měla pocit, že mne to úplně nenaplňuje a že potřebuju dělat něco navíc,“ vysvětlila své motivy k dobrovolnictví studentka žurnalistiky na filozofické fakultě Vendula Kadlecová, která obdržela Cenu rektora v kategorii Dobrovolnictví v nemocničních zařízeních, konkrétně za práci pro organizaci Amelie, z.s. „Na odděleních onkologicky nemocných pracuji už dva a půl roku, a dokud budu v Olomouci studovat, určitě bych chtěla pokračovat,“ ujistila.
V kategorii Kultura získala Cenu rektora Zuzana Bernátová, studentka doktorského studijního programu FF Obecná jazykověda a teorie komunikace, za dobrovolnickou činnost při Univerzitě Palackého, v níž se jako zástupkyně hlavního koordinátora věnovala organizaci Olomouckého Majálesu UP a iniciativě Zaparkuj – oživujeme veřejný prostor. Ocenění v kategorii Sociální služby si odnesla absolventka Charitativní a sociální práce na CMTF Pavlína Hrdličková za práci pro organizaci Maltézská pomoc, o.p.s. Za dobrovolnickou činnost v organizaci Hnutí DUHA Olomouc obdržel Cenu rektora Tomáš Krajča, doktorand katedry ekologie a životního prostředí PřF. Vítězem kategorie Univerzitní akce se stal Luděk Šebek, odborný asistent katedry rekreologie FTK, který byl oceněn za dobrovolnickou činnost v organizaci Ride2sCool. Laureátem Ceny rektora UP v kategorii Děti a mládež je Tomáš Vyhlídal, odborný asistent katedry aplikovaných pohybových aktivit, za dobrovolnickou činnost v organizaci Nadační fond dětské onkologie Krtek.
Historicky prvním laureátům poblahopřál rektor Jaroslav Miller a za jejich nezištnou a záslužnou práci jim poděkoval. „Dobrovolnictví je podle mého názoru jednou z dělicích čar mezi civilizací a barbarstvím. Považuji jej ve všech jeho formách za naši povinnost a jsem pyšný na to, že Univerzita Palackého má v této oblasti dlouhou tradici a dobré jméno,“ zdůraznil rektor a připomněl některé z aktivit, které univerzita úspěšně podporuje, ať už jde o dárcovství krve, podporu tureckým akademikům a studentům z okupovaných oblastí Ukrajiny nebo o pomoc univerzity při uprchlické krizi. „Univerzita je především školou a výzkumnou institucí, ale neměli bychom podceňovat, že zároveň spoluvytváří veřejné mínění a stále více se ocitá ve veřejném prostoru. Prosím, neustávejte ve své činnosti, vím, že to znamená výdej energie, ale je to naprosto podstatná věc pro to, aby česká společnost byla společností slušnou,“ vyzval oceněné dobrovolníky rektor.
Vedoucí katedry křesťanské sociální práce CMTF a hlavní iniciátorka a propagátorka myšlenky dobrovolnictví na UP Tatiana Matulayová jeho slova potvrdila. „Rádi bychom, aby si univerzita jako instituce uvědomila svou obrovskou moc ovlivnit životy mladých lidí. Výzkumy jednoznačně ukazují, že pokud se člověk v mladém věku naučí být občanem, a tedy i ´dobrovolničit´, je pak velká pravděpodobnost, že tak bude činit celý život,“ vysvětila Tatiana Matulayová. Zdůraznila zároveň širší význam rektorských cen. „Věříme, že díky tomuto ocenění si ostatní studenti uvědomí, že lidé, kteří obětují svůj volný čas ve prospěch druhých, jsou určitými vzory a že je to dobrá věc a přirozená součást života studenta.“
Vítěze sedmi soutěžních kategorií vybrala z nominací komise složená ze zástupců univerzity. Návrhy podávaly organizace, u kterých dobrovolníci v předchozím akademickém roce pracovali, nebo Dobrovolnické centrum UP v rámci projektu RomSpiDo, zaměřeného na odstraňování nerovností ve vzdělání dětí a žáků ze sociálně vyloučených skupin společnosti. Kromě něj to byly Maltézská pomoc o.p.s., Centrum Amelie Olomouc, Hnutí DUHA Olomouc, Ride2sCool, Nadační fond dětské onkologie Krtek a Oddělení komunikace UP.
Slavnostní ráz večera, kterého se kromě představitelů univerzity zúčastnili i zástupci neziskových organizací, podtrhlo hudební vystoupení Ensemble Serpens cantat s barokními variacemi i závěrečný přípitek v Atriu Uměleckého centra UP. Vyhlášení Cen rektora UP zároveň uzavřelo druhý ročník akce Dnů dobrovolnictví na UP, jejíž úspěšná česká premiéra se uskutečnila v Olomouci loni na podzim. Pro studenty a zaměstnance se opět staly jedinečnou příležitostí zapojit se do konkrétní dobrovolnické práce u některé z olomouckých neziskových organizací a jednorázově si vyzkoušet, jak by obstáli. Pro zájemce byly připraveny také workshopy, besedy, panelové diskuse nebo prezentace zkušeností dobrovolníků v mezinárodních organizacích.
Třídenní akci uspořádalo ve dnech 9. – 11. října Dobrovolnické centrum UP v rámci projektu RomSpiDo v prostorách nádvoří Zbrojnice, Knihovny UP a v hlavní budově Cyrilometodějské teologické fakulty UP.
Podrobný seznam první držitelů Cen rektora pro nejlepší dobrovolníky je k dispozici ZDE.