Ministryně školství Kateřina Valachová chce na rok 2018 vyjednat pro vysoké školy o čtyři a půl miliardy korun více než letos. Rektorům vysokých škol to oznámila včera na jednání České konference rektorů (ČKR), kterou hostila v Olomouci Univerzita Palackého.
„Hovořila jsem s rektory o tom, jakým způsobem budu formulovat rozpočtové požadavky na příští roky. Pro rok 2018 budu žádat o čtyři a půl miliardy víc. Počítám s jednou miliardou korun navýšení stipendií doktorandů, jeden a půl miliardy korun by mělo směřovat do tak zvané společenské poptávky. Jde mi o posilu pedagogických týmů na jednotlivých fakultách i lékařských týmů na lékařských fakultách. Myslím i na dlouhodobě požadovanou posilu pro budoucí zaměření země, posilu v technických oborech, které jsou v České republice personálně vyprázdněny. Zbývající částka dva a půl miliardy korun by měla směřovat do zlepšení kondice všech vysokých škol,“ řekla ministryně Kateřina Valachová. Ve složce standardní pedagogické činnosti jsou podle ní české vysoké školy dlouhodobě podfinancovány. „Jsme připraveni ukázat, kam každá koruna míří. Jsme také přesvědčeni, že veřejnost dokážeme přesvědčit o tom, že investice do vysokoškolského vzdělávání je investice do budoucnosti,“ dodala.
Rektoři vysokých škol snahu ministryně ocenili. Během dne pak diskutovali o metodice hodnocení vědy, kterou vláda schválila v minulém týdnu a která by měla být dokončena do letních měsíců. Zmínili se i o komunikaci s Národním akreditačním úřadem, se kterým vysoké školy dokončují připomínky k institucionálním akreditacím pro akreditační řízení. Během olomouckého jednání se setkali také s předsedkyní Grantové agentury ČR, předsedou Technologické agentury ČR i zástupcem vedení AV ČR, s nimiž diskutovali o současném základním výzkumu a inovacích. ČKR podpořila i návrh zákona o univerzitních nemocnicích a jednala o rozpočtu vysokých škol v roce 2017, jehož konstrukci komplikuje nedokončení hodnocení vědecké činnosti za rok 2015.
„Diskutovali jsme také o vědecko-výzkumné misi rektorů osmi českých univerzit do Austrálie, která by se měla uskutečnit v březnu a měla být podpořena ministerstvem zahraničí a úřadem místopředsedy vlády Pavla Bělobrádka. Na tamních univerzitách ve Victorii, Novém Jižním Walesu a Queenslandu budeme hovořit o možnostech výzkumné spolupráci i výzkumné mobilitě,“ řekl Jaroslav Miller, rektor UP. Austrálie se podle něj po delší době zaměřené na asijské země a na Čínu obrací k Evropě a začíná vyčleňovat více financí na spolupráci s ní.