Univerzita Palackého si v nejaktuálnějším vydání QS Sustainability Ranking 2025, žebříčku zaměřeném na udržitelnost, vylepšila oproti loňskému roku svou pozici o 62 míst (360.), a to i přes vyšší počet hodnocených univerzit. Mezi TOP 200 univerzitami se umístila v oblasti Governance (155.), TOP 400 jí patří v Environmental Impact (394.) a TOP 500 zase v Social Impact (455.).
Žebříček QS Sustainability Rankings je tvořen celkem 52 parametry, které jsou propsány do 9 tematických indikátorů (Environmental Sustainability, Environmental Education, Environmental Research, Equality, Knowledge Exchange, Impact of Education, Employability and Outcomes, Health and Wellbeing a Good Governance). Ty spadají pod tři kategorie, kterými jsou Environmental Impact, Social Impact a Governance. Jednotlivé kategorie a jejich váha na výsledné hodnocení jsou uvedeny v tabulce níže:
Hodnocení QS Sustainability Rankings je kombinací vstupních dat od zapojených univerzit, společně s daty společnosti Elsevier, veřejně dostupnými národními statistikami či například hodnocením třetích stran.
„I přes nárůst počtu hodnocených univerzit si Univerzita Palackého dokázala vylepšit svou celkovou pozici na 360. příčku, což znamená oproti loňskému roku posun o 62 míst vzhůru. Toto zlepšení nejen ve skóre, ale i v umístění jsme zaznamenali také ve všech třech kategoriích, což znamená, že se Univerzita Palackého v oblasti udržitelnosti posouvá vpřed ve všech hodnocených směrech,“ uvedl rektor UP Martin Procházka.
Stejně jako loni, si i letos vede Univerzita Palackého vůbec nejlépe v kategorii Governance, kde si svou loňskou 187. příčku vylepšila o 32 míst a je nyní na 155. příčce. Tato kategorie se na základě deseti konkrétních ukazatelů zaměřuje na řízení a správu univerzity a olomoucká univerzita v ní dosáhla svého druhého nejvyššího skóre 86,4, což ji řadí na třetí místo v ČR a první v rámci aliance Aurora.
V rámci hodnocení Social Impact je univerzita hodnocena na základě pěti indikátorů zaměřujících se na rovnoprávnost, transfer znalostí, vzdělávání, zaměstnanost či wellbeing. V kategorii Social Impact patří UP 455. příčka, což je oproti loňskému roku zlepšení o 33 míst. Vůbec nejlepší hodnocení v této kategorii zaznamenala Univerzita Palackého v indikátoru Health & Wellbeing, kde si vylepšila svou loňskou pozici o 22 míst a umístila se na 199. příčce. Tento indikátor, který hodnotí závazek instituce zlepšovat zdraví a pohodu lidstva jako takového (prostřednictvím výzkumu) a vlastních zaměstnanců a studentů, je dle skóre (91,4) vůbec nejlepším indikátorem UP a řadí ji na 2. místo v ČR a 1. v alianci Aurora. Skóre pohybujícího se kolem 80 dosáhla olomoucká univerzita také v Knowledge Exchange (317. místo) a Equality (349. místo). První z nich vypovídá o tom, jak instituce spolupracují ve výzkumu, sdílejí znalosti a podněcují růst vzdělávání. Druhý pak o vědeckém výkonu instituce vztaženém k tématům SDG 5 a SDG 10, genderové rovnováze instituce, úrovni podpory poskytované na půdě univerzity znevýhodněným skupinám a zakotvení inkluze v závazných dokumentech. Součástí jsou též výstupy hodnocení průzkumu reputace mezi akademiky a národní statistiky k tématu rovnoprávnosti.
Vůbec nejvýraznějšího posunu dosáhla Univerzita Palackého v kategorii Environmental Impact, ve které si oproti loňskému roku vylepšila svou pozici o 145 příček a patří jí aktuálně 394. pozice. K takto významnému posunu dopomohlo zejména zlepšení skóre indikátoru Environmental Education, které tvoří 17 % výsledného hodnocení a ve kterém se umístila olomoucká univerzita v loňském hodnocení na pozici 1001+. Pro letošek figuruje s téměř dvojnásobným skóre na 460. příčce. Tento indikátor kombinuje reputaci v oblasti Věd o Zemi a Environmentálních věd, dopadu absolventů na udržitelnost životního prostředí a nabídky kurzů věd zabývajících se klimatem nebo udržitelností.
„Zlepšení Univerzity Palackého v QS Sustainability Rankings 2025 nás velmi těší, a to zejména proto, že se kroky, které univerzita podniká směrem k udržitelnost, mohou propsat hned do následujícího hodnocení. Oproti světovým žebříčkům, kde jsou data sbírána zpětně a určité kroky se projeví až po delší době, je toto hodnocení aktuálnějším odrazem,“ řekl prorektor pro strategii a vnější vztahy Michal Malacka.
Z Česka se v žebříčku QS Sustainability Rankings 2025 umístilo celkem 12 univerzit, což je o dvě více než v loňském roce. Nově zařazenými univerzitami jsou Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně a Ostravská univerzita, které jsou ale na samotném chvostu. Tuzemskou jedničkou je stejně jako v loňském roce Masarykova univerzita, následovaná Univerzitou Karlovou a Českou zemědělskou univerzitou v Praze. První dvě české univerzity si ale ve svém umístění pohoršily. Čtvrtá příčka patří Univerzitě Palackého v Olomouci a TOP 5 uzavírá Vysoké učení technické v Brně. V rámci srovnání aliance Aurora je olomoucká univerzita na 3. místě.
Absolutní světovou špičkou jsou dle hodnocení kanadská University of Toronto, švýcarská ETH Zurich a švédská Lund University. Kompletní výsledky jsou zveřejněny na tomto webovém odkazu.