Pouze šest českých univerzit se dostalo do tisícovky nejlepších vysokých škol na světě podle letošního vydání prestižního hodnocení Academic Ranking of World Universities (ARWU), známého též jako Šanghajský žebříček. Již poosmé je mezi nimi i Univerzita Palackého, která v rámci Česka obsadila 3. místo a ve světovém srovnání je na 601.–700. příčce – stejně jako vloni a stejně jako například University of Iceland, která je společně s UP členem univerzitní sítě Aurora.
Šanghajský žebříček patří mezi tři nejrespektovanější mezinárodní srovnání vysokých škol, sestavován je od roku 2003. U škol ARWU hodnotí čtyři základní oblasti, kterými jsou kvalita výuky, kvalita zaměstnanců, výstupy z výzkumu a akademická výkonnost, a sice prostřednictvím šesti indikátorů:
- počet absolventů, kteří získali Nobelovu cenu / Fieldsovu medaili (Alumni),
- počet zaměstnanců, kteří získali Nobelovu cenu / Fieldsovu medaili (Award),
- počet vysoce citovaných výzkumných pracovníků vybraných dle Clarivate Analytics (HiCi),
- příspěvky publikované v Nature and Science (N&S),
- články zanesené v Science Citation Index-expanded a Social Science Citation Index (PUB),
- akademická výkonnost (vážené skóre výše zmíněných ukazatelů na počet akademických pracovníků) (PCP).
V letošním roce bylo hodnoceno přes 2500 vysokých škol, do aktuálně zveřejněného TOP 1000 se dostalo šest českých univerzit, z nichž většina obhájila svá loňská umístění. Nejlépe je opět hodnocena Univerzita Karlova na 301.–400. příčce, následovaná Masarykovou univerzitou na 401.–500. místě. Třetí nejlepší je na 601.–700. místě Univerzita Palackého, která se v žebříčku umísťuje pravidelně od roku 2017.
Dále se v TOP 1000 objevují Vysoké učení technické v Brně, České vysoké učení technické v Praze a Česká zemědělská univerzita v Praze, která si v žebříčku jako jediná z tuzemských škol pohoršila, kvůli letošní nule v indikátoru vysoce citovaných výzkumníků. Ostatní české vysoké školy včetně UP mají ve sledovaných indikátorech obdobné hodnoty jako v minulém roce.
„Academic Ranking of World Universities klade zvláštní důraz na výzkumnou sílu hodnocených univerzit, se zvláštním zaměřením na přírodovědné a technické obory. Jsme rádi, že jsme svou pozici obhájili, a to především proto, že máme i nadále zástupce mezi nejcitovanějšími vědci, což se ukazuje jako důležitý faktor samotného hodnocení. Mnohé české univerzity si v tomto směru pohoršily oproti loňskému roku, někdy i o 200 míst právě proto, že žádný jejich vědec mezi nejcitovanějšími nefiguruje,“ uvedl k žebříčku prorektor UP pro strategii a vnější vztahy Michal Malacka.
Mezi tisícovkou nejlepších světových škol je také osm univerzit, které jsou společně s Univerzitou Palackého členy sítě Aurora. V jejich pořadí došlo oproti loňsku ke dvěma změnám, když svou pozici vylepšila University of Innsbruck (z 301.–400. na 201.–300. příčku) a Université Paris-Est Créteil (z 801.–900. na 701.–800.), obě především díky zvýšení skóre v indikátorech N&S a PUB. V těchto ukazatelích Univerzita Palackého nadále vyvíjí snahu o posílení svých slabých stránek. Nejlépe hodnoceným členem Aurory je Vrije Universiteit Amsterdam na 151.–200. místě.
Na špici letošního žebříčku ARWU, který je každoročně zveřejňován Centrem pro světové univerzity na Shanghai Jiao Tong University, je jako tradičně Harvard University, přičemž americké vysoké školy převažují i v TOP 15. Evropu v nejlepší patnáctce zastupují University of Cambridge, University of Oxford a Paris-Saclay University. Kompletní žebříček je k dispozici zde.