Divadelní sál Uměleckého centra UP nabídne 29. března scénické čtení současných ukrajinských divadelních her. Zhruba sedmdesátiminutové představení se uskuteční pod jednotným názvem Slovník emocí válečné doby a stane se tak českou premiérou mezinárodního projektu Worldwide Ukrainian Play Readings.
Vznik mezinárodního projektu Worldwide Ukrainian Play Readings inicioval na konci února 2022 John Freedman, a to ve spolupráci s Maximem Kuročkinem a kyjevským Divadlem dramatiků. Ukrajinští dramatici pro tento projekt už napsali 128 her, vzniklo 253 textů včetně překladů do různých jazyků a 295 čtení ve 29 zemích světa. Na vstupném a darech bylo vybráno přes 250 tisíc dolarů, které dnes pomáhají nejrůznějším ukrajinským organizacím a umělcům.
Slovník emocí válečné doby - čtení současných ukrajinských divadelních her.
29. března od 19 hodin.
Umělecké centrum UP, Divadelní sál.
Vstupné dobrovolné.
Kromě divadel se do projektu postupně zapojila i řada univerzit, například katedra slovanských jazyků a literatury Harvardovy univerzity, Metropolitan State University v Denveru, Northern Illionois University, University of North Carolina, University of London, Babes-Bolyai University v Rumunsku, Zürich Arts University, Bradley University, Illinois a další. Ve středu 29. března se k němu přidá i Univerzita Palackého.
„V režii Petera Páluše představí studenti katedry slavistiky Michaela Kočovská, Anna-Liza Mironova, Alina Shumylo, Veronika Radičová, Jan Sobek a Konstantin Zaslavskii vlastní překlady her současných ukrajinských dramatiků Jeleny Astasjevy, Ihora Bilytse, Vitalije Chenského a Maxima Kuročkina. Většina her byla napsána na jaře 2022 po začátku ruské invaze na Ukrajině, dramatici se v nich vyrovnávají s prvními traumatickými zkušenostmi s válkou,“ uvedla k programu za pořádající katedru slavistiky FF UP Martina Pálušová.
Projekt navazuje na Worldwide Play Readings: Belarus, který vznikl v roce 2020 během demonstrací po běloruských prezidentských volbách. Tehdy se po celém světě četla hra Andreje Kurejčika Uražení. Bělorusko. Hra pojednává o prvním měsíci běloruské revoluce a o vzestupech a pádech rané fáze demokratické transformace po dvaceti šesti letech diktatury. Kromě českých divadel (např. Městské divadlo Zlín, Komorní scéna Aréna aj.) se i tehdy přidali k projektu studenti Univerzity Palackého v čele s Peterem Pálušem. Tehdy Kurejčikovu hru uvedli jako inscenované čtení v české premiéře. Informace o finančních sbírkách najdete zde.