O novinářce a překladatelce Mileně Jesenské bude v Olomouci řeč 13. února, kdy Česko-německý fond budoucnosti spolu s Divadlem na cucky připravil diskuzi u příležitosti výstavy věnované této osobnosti. Putovní projekt nazvaný Milena Jesenská Retrospektiva: Praha – Vídeň – Drážďany – Ravensbrück je až do konce února k vidění v Knihovně UP ve Zbrojnici.
Návštěvníci se na česko-německých panelech mohou podrobně seznámit jak s rodinným prostředím, z něhož Jesenská vyšla, tak s okruhem lidí, s nimiž se v průběhu let stýkala. Autoři projektu ukazují ženu s mnoha nekonformními názory, složitým rodinným životem, nevyhýbají se ani popisům těžkých životních situací, které Jesenská zažila – jako například násilný pobyt na psychiatrii. Zároveň vykreslují silnou osobnost, která byla výraznou novinářkou, překladatelkou (nejen Franze Kafky) a především odvážnou ženou, která se zapojila do boje proti německým okupantům. Právě to ji nakonec stálo život. Na podzim 1939 byla zatčena a po věznění byla v říjnu 1940 odvezena do ženského koncentračního tábora v Ravensbrücku, kde 17. května 1944 zemřela. Bylo jí 47 let.
Zajímavou součástí výstavy je 14 nedávno objevených dopisů, které Milena Jesenská napsala v letech 1940-1943 ve věznicích v Drážďanech a Praze-Pankráci a v koncentračním táboře Ravensbrück. Tyto dopisy byly podle autorů výstavy nalezeny mezi dokumenty, které StB vedla na Jaromíra Krejcara, bývalého manžela Jesenské.
Na výstavě si je tak možné přečíst, jak Milena Jesenská i v koncentráku, v době, kdy trpěla těžkým revmatismem a později i zánětem ledvin, bez potřebných léků a v silných bolestech, více než na sebe myslela především na svou dceru, jak se snažila uklidňovat svého otce a jak věřila, že se jednou vrátí. „Můj nejmilejší, jsem tak ráda, že mám konečně zase možnost Ti napsat delší dopis. Tyto těžké měsíce, které všichni prožíváme, jsou skutečně těžkou zkouškou. Jsem ráda, že Tě zase jednou mohu uklidnit, jsem v pořádku. Přímo cítím, že si děláš starosti, že na mne stále myslíš. Kolik lidí na světě to dnes dělá? A přece každý den, každá hodina jsou lehčí, když člověk ví, Ty jsi tady a myslíš na mě. My všichni samozřejmě musíme počítat s tím nejhorším a nikdo neví, co s ním bude zítra. V každém případě mysli prosím Tě stále na jedno: miluji nevýslovně Tebe a to dítě, děkuji vám za každé dobré slovo a za každý balíček a kdyby se mi mělo něco stát, můžeš si být jist, že jsem až do posledního okamžiku byla s vámi a že jsem si nedovolila žádnou minutu slabosti, protože na vás myslím...“
Debata o životě a osudech Mileny Jesenské se uskuteční 13. února v 17.30 v Divadle na cucky, vystoupí na ní Miroslav Kunštát z Univerzity Karlovy a Pavla Plachá z Ústavu pro studium totalitních režimů. Před diskuzí mohou zájemci navštívit komentovanou prohlídku výstavy ve Zbrojnici, kterou je od 16.30 hodin provede její spoluautorka Pavla Plachá.
Výstavu Milena Jesenská Retrospektiva: Praha – Vídeň – Drážďany – Ravensbrück připravil Památník Ravensbrück ve spolupráci s Pražským literárním domem, Historickým servisem a Ministerstvem kultury ČR. Premiéru měla v roce 2014 u příležitosti 70. výročí smrti Mileny Jesenské.