Kateřina Čárová, Anna Eliášová, Veronika Radová a Lukáš Fojtík, studenti oboru Korejština pro hospodářskou praxi, soutěžili na prestižní korejské vysoké škole SolBridge. Zúčastnili se tamního ekonomického zápolení v International Business Plan Competition 2019.
„Pro mne byla účast v této soutěži obrovskou zkušeností. Žádné podobné jsem se nikdy nezúčastnila a už vůbec ne na takové úrovni. Byla poučná a zároveň i zábavná. Všichni jsme museli nějakým způsobem vyjít ze své komfortní zóny, což nám do budoucna zajisté pomůže jak ve škole, tak i v osobním životě. Naučit se pracovat pod tlakem a ještě k tomu v týmu. Taková zkušenost se hodí vždycky,“ řekla studentka FF Kateřina Čárová.
Ekonomické soutěže se v jihokorejském Daejeonu pravidelně účastní vysokoškoláci z celého světa. Letos na ni přijely týmy z devatenácti zemí. Tým posluchačů Univerzity Palackého ji absolvoval podruhé, když ji k účasti vyzvala partnerská SolBridge International School of Business.
„V první soutěžní den jsme se dozvěděli zadání, poté jsme dostali nějaký čas na to, abychom přišli s řešením, které jsme měli i prezentovat. Vítězí vždy tým s nejlepším nápadem a prezentací,“ uvedla Kateřina Čárová. V Jižní Koreji byla už podruhé. Poprvé absolvovala půlroční pobyt, v rámci něhož se na univerzitě v Soulu věnovala studiu korejštiny. „Nyní se mi podařilo vycestovat na soutěž přes katedru aplikované ekonomie, a to i s finanční podporou stipendijního fondu filozofické fakulty,“ doplnila. Nejen díky předchozímu pobytu, ale i díky soutěži se jí tak naskytla možnost podívat se do zajímavých míst Koreje. Část jednoho odpoledního programu tak strávila ve dvou korejských firmách. Navštívila národní muzeum a absolvovala i celodenní výlet do hlavního města Soulu. Viděla palác Gyeongbokgung, na suvenýry proslulý Insadong i například nákupní čtvrť Myeongdong. Zajímavá pro ni byla i exkurze do firmy Samsung, která byla hlavním námětem zadaného soutěžního úkolu.
„Dříve jsem měla korejštinu jako koníček. Dnes to vidím trochu jinak. Studovat ekonomii s u nás nepříliš rozšířeným jazykem, je velmi zajímavé. Jednou bych se ráda uchytila jako překladatelka či tlumočnice. V ČR je spousta korejských firem a obchodní vztahy mezi Českou republikou a Jižní Koreou se v obecném měřítku rozšiřují a upevňují. Věřím, že se pro mne v tomto sektoru snad zajímavá možnost uplatnění najde. Nevylučuji však, že mě vítr zavane úplně někam jinam,“ uzavřela Kateřina Čárová.