Radost dětem z olomouckého Klokánku mohou i letos udělat účastníci tradiční vánoční sbírky, kterou přírodovědecká fakulta pořádá od 20. listopadu. Hračky, školní nebo sportovní potřeby, sladkosti, trvanlivé potraviny či kosmetiku mohou zájemci dětem bez rodinného zázemí věnovat do 4. prosince. Jako každoročně i letos sbírku doprovází výstava dětských prací s vánoční tématikou v hlavní budově fakulty.
„Vánoční sbírka má na fakultě pevné místo. Mnozí zaměstnanci se na ni již těší a ptají se dopředu, kdy se bude konat. Jsem rád, že se do sbírky zapojují zaměstnanci i studenti, a to rok od roku ve větší míře. Poděkování patří i sponzorům. Věřím, že i letos dokážeme dětem Vánoce zpříjemnit,“ řekl děkan Ivo Frébort.
Dárky mohou zájemci nosit na vrátnici v přízemí hlavní budovy fakulty, v Holici je budou přijímat v řídicím úseku Centra regionu Haná a herbáriu katedry botaniky. „Vítány jsou nejen panenky či autíčka, ale i stavebnice, hry, puzzle nebo skládačky, které rozvíjejí fantazii a přispívají k psychomotorickému rozvoji dětí. Vhodným dárkem jsou i výtvarné či školní potřeby nebo kosmetika pro náctileté obyvatele Klokánku,“ uvedla organizátorka sbírky Martina Oulehlová. Vhod ale přijdou například i nové tepláky, mikiny a trička, trvanlivé potraviny, přesnídávky nebo praktické věci pro fungování jednotlivých bytů pro děti, například prací potřeby a tablety do myčky. Část vybraných sladkostí zpestří dětem nejen Vánoce, ale i Mikuláše.
Sbírku doprovodí výstava výtvarných prací dětí z MŠ Univerzity Palackého, z Vědecké výtvarky při Pevnosti poznání a školní družiny při ZŠ Řezníčkova. Jejich výtvory si mohou zájemci prohlédnout v 6. podlaží hlavní budovy na Envelopě a v atriu budovy 41 v areálu v Holici.
Klokánek je projekt Fondu ohrožených dětí, jehož cílem je nabídnout dětem přechodnou rodinnou péči na dobu, dokud se nemohou vrátit zpět do své rodiny. V samostatných bytech pečuje vždy jedna „teta“ maximálně o čtyři děti. Je to proto, že děti přicházejí velmi často zanedbané, opožděné v celkovém vývoji, deprivované, s nočními děsy a nevhodnými návyky a projevy, a proto vyžadují velmi intenzivní péči. Hlavním cílem je zlepšení psychického i zdravotního stavu umístěného dítěte a zajistit mu náhradní prostředí, v němž se bude cítit spokojeně a bezpečně.