Jednou z prvních aktivit nově se utvářejících židovských komunit po revolučním roce 1848 bylo zakládání spolků. Kromě těch, které zajišťovaly praktický chod náboženské obce, začaly se svou aktivitou i nejrůznější sekulární seskupení. Velké oblibě se těšila například tělovýchova, výrazný růst členské základny zaznamenávaly i spolky sionistické. Šestnáctý ročník festivalu Dny židovské kultury Olomouc, který svůj program zahájí už 9. října, se zaměří právě na aktivity významných židovských organizací.
Přednášky, komentované prohlídky, koncerty, filmy i divadelní inscenace nabídnou Dny židovské kultury Olomouc. Na jejich přípravě se i letos podílelo Centrum judaistických studií Kurta a Ursuly Schubertových Filozofické fakulty Univerzity Palackého spolu s Židovskou obcí Olomouc a Muzeem umění Olomouc.
„Letos se chceme věnovat židovským spolkům. Během festivalu aktivity židovských organizací nejen představíme, ale i poukážeme na silnou sociální propustnost mezi nimi a nežidovskými uskupeními. Zároveň chceme upozornit na skutečnost, že za vznikem většiny židovských sekulárních spolků stál fakt, že v atmosféře sílícího nacionalismu byli Židé v chřadnoucí rakouské monarchii, ale i v nastupujícím Československu, stále méně vítáni,“ uvedla Ivana Cahová, vedoucí Centra judaistických studií Kurta a Ursuly Schubertových FF UP. Návštěvníci festivalu se tak podle ní mohou těšit na celou řadu odborných i populárně-naučných přednášek, už tradičně také na koncerty i divadelní a filmová představení.
„Mimořádnou akcí pro širší veřejnost bude speciální verze městské hry Olomouc spolkově židovská. Hry se lze účastnit tradiční soutěžní formou na bázi geocatchingu s chytrým mobilním telefonem v ruce a prostřednictvím mobilní aplikace, který je volně ke stažení, nebo se stručným tištěným průvodcem, jenž bude k dispozici na startu v Arcidiecézním muzeu. Speciální festivalová verze bude obsahovat dvě zastavení se speciální performancí k olomouckému židovskému spolkovému životu. V budově bývalého státního německého gymnázia na dnešní tř. Svobody 26 se účastníci skrze scénické čtení ze vzpomínek dvou bývalých žáků, Zwi (Hanse) Batschi a Maxe Zweiga, seznámí s rostoucím antisemitismem v olomoucké společnosti. Vrcholem bude performance skupiny Ostrý zub pod vedením Vladimíra Havlíka na téma slavné přednášky Adolfa Loose O tom, jak se chodí, sedí, leží, spí, jí a pije, pronesené v repríze v olomouckém německém kulturním domě Deutsches Kasino v roce 1913,“ dodala Ivana Cahová.
Organizátoři festivalu zvou i na několik zajímavých přednášek. Například Daniel Baránek z Historického ústavu Akademie věd ČR popíše ve své přednášce s názvem Síla, nebo rozštěpení? Židovské spolky proměny spolkové činnosti olomouckých Židů v období 1880–1920. Zaměří se na to, proč židovské spolky vznikaly a co spolková činnost vypovídá o židovské společnosti. Hebraista a historik Zbyněk Tarant z Filozofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni bude hovořit o úloze Leo Herrmanna ve spolku Bar Kochba. Představí záchranné akce ve stínu začínající nacistické okupace, které Herrmann organizoval. O sionistických mládežnických spolcích bude v Arcidiecézním muzeu hovořit Daniela Bartáková z Masarykova ústavu Akademie věd ČR. Ve své řeči představí akademické, sportovní, volnočasové i skautské židovské spolky, které působily na území meziválečného Československa.
I letos budou velkým tahákem také hudební představení. Už 9. října nabídne festival koncert skvělého americko-izraelského jazzmana Itamara Borochova. Diváci by si ale neměli nechat ujít ani hudebně-literární projekt spisovatele Jaroslava Rudiše a výtvarníka a hudebníka Jaromíra 99 s názvem Kafka Band, který do alternativně-rockové podoby převádí texty Franze Kafky. V Jazz Tibet Clubu představí své nejnovější album Der Process. V rámci filmové sekce nabídnou Dny židovské kultury i současnou izraelskou filmovou a dokumentární produkci, která se k festivalovému tématu vztahuje z pohledu izraelské společnosti. Dny Židovské kultury se konají od 9. do 22. října. Více o programu zde.