Na Perspektivy teatrologie 2018, druhý ročník teatrologické konference přijede v příštím týdnu padesátka odborníků. Svůj příspěvek, který se má vztahovat především k současnému divadlu, prosloví v Uměleckém centru UP více než třicet z nich.
I když je divadelní věda v České republice malý obor, má zde velkou tradici. Na našem území se jí věnují katedry čtyř vysokých škol. Jejich badatelé jsou sdruženi v Teatrologické společnosti, která je zároveň s katedrou divadelních a filmových studií FF UP, odborným časopisem Divadelní revue a mezinárodním festivalem Divadelní Flora i spolupořadatelem chystaného sympozia. Uskuteční se v Uměleckém centru Univerzity Palackého.
V Perspektivách teatrologie 2018 půjde o prezentaci aktuálního výzkumu v teorii a dění divadla i kulturních performancí. „Naším cílem je sdružit obor. Letošní téma konference se vztahuje k současnosti a asi nejvíc to bude patrné v pátečním programu. Věnujeme ho analýze současného divadla. V tomto dni se chceme dostat do užšího kontaktu se současnou divadelní tvorbou. Je výborné, že se naše konference koná v rámci festivalu Divadelní Flora, jejíž dramaturgové studovali právě na našem pracovišti,“ řekl Martin Bernátek z katedry divadelních a filmových studií filozofické fakulty. Během konference podle něj zazní například příspěvky o tom, jak vypadá současné politické divadlo ve střední Evropě nebo jakým způsobem se v divadle zobrazují frustrace ze zábavního průmyslu.
„Na konferenci vystoupí i kolegové z Janáčkovy akademie múzických umění, kteří se zabývají uměleckým výzkumem. Věnují se mimo jiné neurokognitivnímu výzkumu, jehož prostřednictvím studují různé herecké techniky,“ doplnil Martin Bernátek. Dodal, že v Olomouci budou diskutovat i partneři z muzejních institucí, kteří věnují i dokumentaci současné divadelní tvorby či rozdílům v dokumentaci procesu zkoušení velkých a malých institucí. Dojde i na prezentaci mapování současných divadelních prostor v České republice. „Partneři z Masarykovy univerzity v Brně přijedou do Olomouce prezentovat nově založené Centrum performativních studií. Budou hovořit o divadelních postupech a prvcích v běžném životě, například o tom, jakým způsobem se teatralita dá studovat. Zazní tak příspěvky o teatralitě soudních procesů či teatralitě politických manifestací,“ uvedl Martin Bernátek.
Součástí konference Perspektivy teatrologie 2018 budou i dvě výstavy, které nabídnou odborné i širší veřejnosti komentované prohlídky. „Výstava je pro nás jiným způsob prezentace vědy. Ta první přiblíží formou komiksu příběhy herců dřívější Rakousko-Uherské monarchie, narozených na dnešním českém území. Druhá expozice představí Miladu Blekastadovou, norsko-českou literární vědkyni, která pomáhala propagovat řadu českých dramatiků,“ dodal Martin Bernátek. Obě výstavy budou instalovány v Atriu UC UP až do konce května.
Druhý ročník dvoudenní konference Perspektivy teatrologie 2018 se uskuteční ve dnech 17. – 18. května. Uskuteční se v Kapli Božího Těla a Auditoriu UC UP. Navazuje na delší tradici teatrologických konferencí na katedře divadelních a filmových studií FF UP.